Amigas y Rivales

Amigas y Rivales
16.05.18   10:58

Прочитано : 1,651

Print This Article

Херпес да фати тој што ќе каже дека живееме во здодевна земја!

Утре – задутре преговараме за ново име. В петок очекуваме први затворски пресуди за високи функционери од минатата влада, на чело со бившиот премиер Груевски. Викендот малку душа ќе збереме, за веќе в понеделник да видиме дали и актуелниот премиер Заев ќе замине в затвор или ќе биде ослободен од обвиненијата за барање поткуп. Од идниот вторник на дневен ред е реконструкција на Владата, а веќе за неделата потоа ВМРО-ДПМНЕ ги најавува „најмасовните (патриотски) демонстрации во историјата на Македонија“!

Да понудите вакво сценарио за политички трилер во Холивуд, ќе ви го одбијат со хистерично смеење и – пред да почнат зачудено да се чешаат заради појавата на епидемија од херпес – ќе ве упатат во Телемундо, за таму да се обидете да им ја продадете вашата идеја на некоја колумбиска третокласна продукција за производство на евтини утрински плачливи теленовели. „Анхела е собарка во евтин провинциски мотел во Мексико во која се заљубува младиот милионер Диего во бегство од неговата свршеничка Паола која го фатила во кревет со нејзината близначка Паолина вечерта пред нивната свадба, ама татко им Лоренцо му е на трага, па решаваат да побегнат во Хондурас каде Анхела ќе затрудни од чичкото Хозе на милионерот Диего кој е разведен и со две малолетни деца од првиот брак, заради што Анхела ќе се врати кај мајка ѝ Марија и ќе ја моли за прошка затоа што татко ѝ Розарио станал пијаница заради неа“… Гледате, нема добра јужноамериканска телевизиска серија што не може да се раскаже во една реченица.

Е, ај обидете се да ја опишете во една реченица јужноевропскава, македонска политичка теленовела, ви се молам?! Цврц, тикви! Не можете да стигнете ни до втората епизода, а собарката е веќе трудна и разведена од милионерот, а сите премиери од последните 15-20 години ви завршиле на суд!

Од телевизиска гледна точка, разликата меѓу шпанските (и турските!) теленовели и американските „сапунски“ серијали е во тоа што јужноамериканските продукции се насочени на истовремено опфаќање на различни демографски групи кај публиката. Затоа таму мора да има за секого по нешто: неверства, љубомори, разводи, затруднувања, свадби и прељуби, убиства и труења со храна, малолетни љубовници и средовечни богаташи, деловни дубари и расни коњи. Како да гледате вечерен дневник на Телма, само со помалку возбудувања и со поедноставен заплет.

Koлумната на Сашо Ордановски во целост прочитајте ја тука

  Категории:
view more articles

Актуелно

view more articles

Останати вести