show all Најнови вести

Најнови вести

Прочитај повеќе
show all Македонија

Македонија

ВИДЕО: „Изѕидана“ Саботажа

„Изѕидана“ Саботажа, емитувана на 18 март 2019 година (понеделник) на ТВ Алсат-М во емисијата „360 степени“. автор: Среќко Поповски монтажа: Коста А

Read More

(ВИДЕО) 360˚ Законот за СЈО станува главен предуслов за почеток на преговори со ЕУ

Овде во Брисел видливо е расположението кај мнозинството земји-членки на унијата на самитот во јуни да донесат одлука за старт

(ВИДЕО) 360 Степени: Кој црта ДУП-ови – Законот за СЈО услов за ЕУ – Антивакцинална пропаганда – Донирање храна

Во новото издание на „360 Степени“ на ТВ Алсат (18.3.2019 г.): -планерска фирма, ангажирана од општина Центар, го црта ДУП-от

(ВИДЕО) Дејан Саздовски во Студио 1 на тема: Зошто паѓаат авионите на Боинг?

Гостин во последниот блок на Студио 1 беше Дејан Саздовски пилот и експерт за цивилна авијација, кој со домаќинот Сашо

(ВИДЕО) Рената Дескоска: Суштински разлики останаа на темата СЈО

Обраќање во Министерството за правда по Тони Менкиноски имаше и министерката Рената Дескоска, која ги истакна клучните разлики меѓу власта

Пожар над струшкото село Делогожда

Голема површина ниско стеблеста шума гори на планината Караорман над струшкото село Делогожда. Територијалната против-пожарна единица, како што информира заменик

Авиони до зајдисонце го гаснеа пожарот на Скопска Црна Гора, исфрлени 35 тони вода

Директорот на Дирекцијата за заштита и спасување, Аднан Џафероски, извести за пожарот на Скопска Црна Гора: „Пожарот што денес избувна во реонот на

Силјановска Давкова: Младите си заминуваат од сопствената држава бидејќи власта не донесе „живот“ кој што го ветуваше

Универзитетската професорка Гордана Силјановска Давкова, кандидат за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ во вечерашното гостување во емисијата Отворено на

(ВИДЕО) Силјановска Давкова: Ако Пендаровски се смета за небезбеден што да кажеме за граѓаните, како тие се чувствуваат? (ВИДЕО)

Да јас се чувствувам безбедна. Се уште одам на работа пешки, талкам по скопските улици и се чувствувам безбедна. Мислам

(ВИДЕО) Пендаровски од Струмица: Моја цел се интересите и доброто на граѓаните, застанувам цврсто зад државните интереси

Кандидатот за претседател од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски денес се сретна со граѓаните на Струмица. Пред граѓаните Пендаровски рече

(ВИДЕО) Тони Менкиноски: Плодна средба за законот за јавно обвинителство

Во Министерство за правда денес се оствари првата средба меѓу власта и опозицијата околу предлог законот за Јавното обвинителство со

Прочитај повеќе

„Њујорк Тајмс“: Пилотите на Боинг тренирале само со ајпад и тоа еден час

Многу пилоти во САД биле обучувани да управуваат со Боинг 737 Макс-8 само со помош на ајпад, лекцијата траела еден час и прочитале само прирачник од 13 страници. Ова го

Read More

ВИДЕО: Српската опозиција бара ослободување на притворените – 1ТВ во живо од Белград

Во живо од Белград, новинарката Кристина Атовска линковски се вклучи во Централниот дневник на 1ТВ. Атовска ги пренесе најновите информации

„Блиц“: Вучиќ ќе ги помилува сите лица што беа уапсени на протестите

Српскиот претседател Александар Вучиќ ќе ги помилува сите лица што беа уапсени на протестите, кои ќе побараат помилување, јави „Блиц“.

Андоновиќ: Дали се радикализира состојбата во Србија?

Дејан Андоновиќ во Студио 1 на кратко повторно направи анализа за случувањата во Србија. Растат ли протестите или се намалуваат,

Беркоу: Британскиот парламент не може третпат да гласа за ист договор за Брегзит

Британската Влада не може да предложи трето гласање за договорот за Брегзит, без да има промени во него, изјави денеска

Напаѓачот од Утрехт уапсен во Данска

Данската полиција соопшти дека го уапси осомничениот напаѓач од Утрехт. Претходно, турската новинска агенција Анадолија објави дека осомничениот за нападот

Семејно несогласување најверојатен мотив за нападот во Утрехт

Осомничениот за нападот во Утрехт, Ѓокмен Таниш пукал во роднина поради семејни несогласувања, а потоа отворил оган и врз лицата

(ВИДЕО) 1ТВ во живо од Белград – каква е состојбата по политичката драма во Србија?

Српските власти уапсија 18 демонстранти кои упаднаа во српската државна телевизија РТС. Опозицискиот Сојуз за Србија побара сите приведени да

Тероризам во мирната Холандија, координација по протестите во Србија – теми во Студио 1

Во отвореното Студио 1, новинарот Дејан Андоновиќ, заедно со колегите Јана Јосифоска и Влатко Чаловски, ги анализира настаните што го

„Жолтите елеци“ предизвикаа штета од 170 милиони евра

  Француската федерација на осигурување (ФФО) проценува дека штетите предизвикана за време на протестите на „жолтите елеци” во Франција изнесува

Прочитај повеќе
show all Мозаик

Мозаик

8 иновативни начини на кои државите се обидуваат да го намалат отпадот

Секои 2 часа, фрламе доволно ѓубре за да го наполните најголемиот брод за транспорт на светот. И иако сè повеќе и повеќе луѓе почнуваат да размислуваат „зелено“, сè уште треба

Read More

Во Јапонија татковците веќе можат да дојат (видео)

Иновативен пластичен уред што личи на женски гради, ќе им овозможи на јапонските татковци да ги надојат своите бебиња, објави

Корисници на Твитер споделуваат приказни за добрината на непознати луѓе

Луѓето кои не ги познаваме немаат обврска да нè сакаат или да се обидуваат да ни го разубават денот. Токму

Сè повеќе градови во Холандија ги забрануваат балоните како закана по животната околина

Сè повеќе холандски градови забрануваат летање балони, па така во 17 отсто од општините во моментов има забрана, покажува денеска

Совет за родителите: Домашната библиотека може да има моќно влијание врз децата

Авторите на едно истражување проучувале речиси 189.000 возрасни помеѓу 2011-та и 2015-та година. Нивните наоди покажале дека домаќинствата во кои имало 80

Јагуар повреди жена во зоолошка кога се обидела да направи селфи

Во зоолошка градина во Аризона јагуар нападна жена која ја прескокна заштитната ограда за да направи селфи со животното. Нејзините

ВИДЕО: Нов тренд на интернет – родители ги гаѓаат сопствените деца со парче кашкавал по лице

Погледнете: Нов тренд на интернет – родители ги гаѓаат сопствените деца со парче кашкавал по лице

ВИДЕО: Погледнете ја реакцијата на овој татко кога дознава дека ќе има три бебиња

Погледнете ја реакцијата на овој татко кога дознава дека ќе има три бебиња

Прочитај повеќе
show all Шоу-биз

Шоу-биз

Џеј Ло се појави во секси издание, но нешто друго го привлече вниманието на јавноста (ФОТО)

По веридбата на Бахамите, Џенифер Лопес и Алекс Родригес се вратија на секојдневните активности. Имено, тие пред некој ден се појавија во теретаната во Мајами, каде пристигнале со „ѕверот“ Ролс

Read More

Стефонатор и Џипи гости кај Сергеј Варошлија (ВИДЕО)

Сергеј Варошлија во петокот имаше едно поинакво издание на „Мода“, а причина за тоа беа неговите интересни гости. Станува збор

Предизвик во живо: Гледајте како поминаа Стефонатор и Џипи во Ексклузив (ВИДЕО)

Тие се моментално едни од најпопуларните тинејџери во нашата земја, а причина за тоа се нивните видеа на Јутјуб. Стефонатор

Панки од „Куку Леле“: Тешко е да си самохран родител, ама се снаоѓам (ВИДЕО)

Сашо Каимовски или на јавноста познат како Панки од „Куку Леле“ бил секогаш интересен за јавноста, особено во последно време

(ВИДЕО) Слаткар распали по Панчо како никогаш до сега: Луѓе како него мора да исчезнат!

2Бона и Слаткар овие денови се најактуелни на македонската музичка сцена откако нивната најнова песна „Дијаманти“ стигна до 1,000,000 прегледи

Прочитај повеќе
show all Рецепти

Рецепти

Рецепт: Туна салата со ајвар

Додека уште имате по некоја тегла од минатогодишниот ајвар … Потребно е: 2 големи конзерви туна во парченца 8 лажици ајвар 4 лажици сенф 1 главица кромид, ситно сецкан 3 чешниња лук, истолчени 3 кисели краставички,

Read More

Рецепт: Намаз од чоколадо и лешници

За сите љубители на чоколаден крем еве еден лесен рецепт како истиот да го подготвите дома … Потребно е: 400

Рецепт: Мини говедско Велингтон (по рецепт на познатиот готвач Џејми Оливер)

Идејата за овој рецепт е добиена од познатиот рецепт за бифтек Велингтон. Овде наместо говедски бифтек, се користи мелено говедско

Рецепт: Солени коцки со ајвар

Преубави декоративни коцки, украс за секоја маса … Идеални за забави, родендени, празници … Потребно е: за кората од спанаќ:

Намаз од цвекло и фета

Доколку внимавате на вашата исхрана, знаете дека некои здрави оброци бараат повеќе време за подготовка, но едноставно понекогаш сте премногу

Прочитај повеќе

Ни Нирнбершки ни кафкијански

Ви пренесуваме дел од колумната на Ерол Ризаов за „Независен“: Македонија е повеќе шокирана од стартот на владеење на правото, а помалку од висината на пресудите за крвавиот четврток од

Read More

Последниот удар

За жал, изгледа дека онаа претстава на Министерството за култура во Собранието на РСМ со оскаровски улоги на оние вмровски

Влеедењето на правото е нашата религија, а судовите се нашите катедрали

Ставам посебен акцент на оваа дефиниција од Д. Вебстер која го опишува конструктот на суштината на владеењето на правото врз

Умри машки?!

Мене ми личи дека апелите на професорката Силјановска СДСМ да не ѝ ги извртува изјавите во негативен контекст се, всушност,

Арам да ти е Грујо и кафето горко да ти е што го пиеш во Будимпешта!

По изрекувањето на пресудите вистинските вмровци останаа со прстот во уста. Насекаде тема се изречените казни на учесниците на Крвавиот

Теророт не прави разлика

Тероризмот како логика не разликува религии и културни идентитети. Масовниот убиец од Нов Зеланд превиде одлучувачка работа: тероризмот може да

Кажете јасно и гласно: Десничарски тероризам!

Ви пренесуваме дел од колумната на Мерсиха Смаиловиќ за Цивил Медиа: Ќе почнам со оксфордската дефиниција за тероризам: „Незаконита употреба на

Каква транзиција се случува?

„Чувството кое гласно говори, порано или подоцна уметникот, исто како и реципиентот, ќе го поведе во добра насока. “ Василиј

Јавноста е кокошарник на запоставени и запуштени кокошки

Јавноста е импотентна. Атомизирана, десубјективизирана и дефакторизирана. Нејзината моќ да влијае врз процесите и одлучувањето е обратно пропорционална на нејзината

Нирнберг и ненаучените лекции

Во изјавата на Христијан Мицкоски за Нирнбершките процеси најстрашното е целосното непознавање на важните моменти од историјата.Но тој не прави

Прочитај повеќе
show all Култура

Култура

Во Охрид промоција на „Гравири – 40 години подоцна“ од Славе Ѓорго Димоски

Попладнево, од 18 часот во НУ библиотека „Григор Прличев“ во Охрид, ќе се одржи промоиција на книгата „Гравири – 40 години подоцна“, од Славе Ѓорѓо Димоски. Книгата ќе ја промовира

Read More

„Плати со поезија“ во четврток на осум локации во Скопје

Годинашната акција „Плати со поезија“ на брендот на кафе „Јулиус Мајнл“ в четврток, по повод Светскиот ден на поезијата –

Романот „Време за живот“ од Торенте објавен на македонски јазик

„Македоника литера“ од Скопје го објави романот „Време за живот“ од шпанскиот писател Маркос Хиралт Торенте, во превод од шпански

Фестивалот „Браќа Манаки“ добитник на меѓународната награда на ИМАГО за исклучителен придонес за филмската уметност

Меѓународната асоцијација на кинематографи ИМАГО во присуство на светски познати имиња од филмската сцена, на Интернационалниот фестивал на филмската камера

„Медена земја“ наскоро на азиска и на европска турнеја

Македонскиот документарен филм „Медена земја“ на режисерите Љубо Стефанов и Тамара Котевска, ќе биде прикажан на 28 март на 43-то

Прочитај повеќе

Цената на бензините се зголемува, дизелот поевтинува

Регулаторната Комисија за Енергетика ги објави цените на горивата – од вечерва на полноќ цените на бензините се зголемуваат за 1.50 денари, дизелот поевтинува 0.50 денари Во согласност со методологијата

Read More

Бешлиев: Извозот во Русија без проблеми, прифатени сертификатите со новото име на државата

Руските царински власти потврдија дека увозот на македонски производи се реализира без никаков проблем. Три камиони свежо овошје и зеленчук

Ангеловска-Бежоска: Развојот на секторот финтек може да доведе до бројни придобивки во економиите на Централна и Југоисточна Европа

 Во изминативе години се забележува побрз раст на секторот финтек во Централна и Југоисточна Европа, иако тој значително заостанува зад

Брегу: Економскиот раст на Западен Балкан станува тренд

Позитивната економска перспектива на Западен Балкан е недискутабилна, а просечниот раст на БДП во 2020 година се очекува да биде

Ако не потпише Иванов, ќе следува драстично поскапување на дериватите

Доколку до осми мај Претседателот на државава Ѓорге Иванов не ги потпише измените на Законот за енергетика, дериватите во земјава

Прочитај повеќе
show all Спорт

Спорт

Европско првенство во шах во Македонија – разговор во Студио 1

Во отвореното Студио 1, како и секој понеделник, новинарите Јана Јосифоска и Влатко Чаловски, освен најавите на содржините коишто ќе може да ги погледнете денес, го поканија колегата Слаѓан Ивковиќ

Read More

УЕФА започна истрага против Роналдо за неговиот непристоен гест

 Европската фудбалска централа започнала истрага за случајот со ѕвездата на Јувентус, Кристијано Роналдо, информираа од централата. Се очекува дека на

Марио Мицковски и Стефан Троковски освоија златни метали на Специјалната олимпијада

Марио Мицковски и Стефан Троковски од Специјалната олимпијада освоија златни метали во пливање. Златото тие го освоија на 50 метри слободен

Македонски спортистки на „ She runs“ во Париз 

Македонска делегација составена од 12 девојки и три менторки учестуваше на еднонеделниот настан „She Runs” во Париз, Франција. Настанот го организира

Фенербахче со импресивен пресврт против Барса во Евролигата

Лидерот на Евролигата, Фенербахче ја запиша 22-та победа во регуларната сезона против Барселона со 88:82. Турските кошаркари имаа негатива од

Прочитај повеќе
show all Видео

Видео

ВИДЕО: „Изѕидана“ Саботажа

„Изѕидана“ Саботажа, емитувана на 18 март 2019 година (понеделник) на ТВ Алсат-М во емисијата „360 степени“. автор: Среќко Поповски монтажа: Коста А

Read More

Стефонатор и Џипи гости кај Сергеј Варошлија (ВИДЕО)

Сергеј Варошлија во петокот имаше едно поинакво издание на „Мода“, а причина за тоа беа неговите интересни гости. Станува збор

ВИДЕО: Австралиски сенатор погоден со јајце во глава откако за терористичкиот напад во џамијата во Нов Зеланд ги обвини муслиманите

Австралискиот сенатор од државата Квинсленд , Фрејзер Анинг, кој вчера изјави дека за терористичкиот напад во џамијата во Крајстчрч се

Предизвик во живо: Гледајте како поминаа Стефонатор и Џипи во Ексклузив (ВИДЕО)

Тие се моментално едни од најпопуларните тинејџери во нашата земја, а причина за тоа се нивните видеа на Јутјуб. Стефонатор

Во Јапонија татковците веќе можат да дојат (видео)

Иновативен пластичен уред што личи на женски гради, ќе им овозможи на јапонските татковци да ги надојат своите бебиња, објави

ВИДЕО: „Нирнбершка“ Саботажа

„Нирнбершка“ Саботажа, емитувана на 15 март 2019 година (петок) на ТВ Алсат-М во емисијата „360 степени“. автор: Среќко Поповски монтажа:

(ВИДЕО) Слаткар распали по Панчо како никогаш до сега: Луѓе како него мора да исчезнат!

2Бона и Слаткар овие денови се најактуелни на македонската музичка сцена откако нивната најнова песна „Дијаманти“ стигна до 1,000,000 прегледи

Сергеј Варошлија: Што сака да каже сликана во отпад, во некој крш? (ВИДЕО)

Сергеј Варошлија во ова издание имаше пофалби за струмичките маски кои продефилираа на улиците во Струмица со лик како неговиот.

Сергеј Варошлија: Чека автобус во еден правец, накај Европа, чекаш пат за во недојдија, за каде девојко?

Сергеј Варошлија во својот препознатлив стил во уште едно издание на Студио 1 „Мода“ имаше пофали и критики за модните

„Ексклузив“: Струмичкиот карневал уште еднаш ги оправда очекувањата! (ВИДЕО)

Изминатиов викенд центар на случувањата беше Струмица, каде се оддржаа Струмичките карневали. Многу маски продефилираа по улиците на еден од

ВИДЕО: Лозано ја објави новата песна „Мајко“, веќе има преку 100.000 прегледи

Минатата година беше негова, а очигледно ништо поразлично нема да биде и оваа 2019! По „Надеж“, Влатко Лозаноски – Лозано

ВИДЕО: Тупаници на мечот Торонто – Кливленд

Кошаркарите на Кливленд неочекувано го совладаа Торонто со 126:101, а фрустрацијата на тимот од Канада најдобро се виде во реакцијата

Прочитај повеќе