Турција бомбардираше цели на ПКК во северен Ирак

Турција бомбардираше цели на ПКК во северен Ирак
20.07.18   13:09

Прочитано : 50

Print This Article

Турција бомбардираше цели на ПКК во северен Ирак

Турската армија соопшти дека извршила воздушни напади врз цели на Курдската работничка партија (ПКК) во северен Ирак, јави новинската агенција Анадолија.

Нападите биле извршени врз позиции на ПКК во областите Зап, Авашин Басјан и Хакурк.

Притоа биле уништени бункери и борбени позиции на ПКК, која со децении води герилска борба против Турција и е прогласена за терористичка организација и од САД и Европската унија.

Изминатите месеци Турција изврши серија операции против силите на сириските Курди, кои потоа ги продолжи и против курдските борци во северен Ирак.

  Категории: