Трамп сака да мобилизира до 100 илјади припадници на Националната гарда за борба со илегалната имиграција

Трамп сака да мобилизира до 100 илјади припадници на Националната гарда за борба со илегалната имиграција
17.02.17   17:47

Прочитано : 90

Print This Article

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп разгледува предлог за мобилизација на до 100 илјади припадници на Националната гарда, кои би апселе илегални имигранти, вклучително и милиони од нив кои не живеат ни близу границата со Мексико, јавија американски медиуми.

Тие се повикуваат на нацрт-меморандум од 11 страници во кој има повик за досега невидена милитаризација на сили, кои треба да се борат со имиграцијата и тоа на север до Портланд во Орегон и на исток до Њу Орлеанс во Луизијана.

Во тој предлог се вклучени и четирите сојузни држави кои се на границата со Мексико – Калифорнија, Аризона, Њу Мексико, Текасас, но и седум држави кои се до нив – Орегон, Невада, Јута, Колорадо, Оклахома, Арканзас и Луизијана.

loading...

98548904543

17 фотографии кои докажуваат дека мачките се неодоливи кретени

на кои не можете да им се налутите

15271446_10154467469488387_2071062741_o

  Категории: