back to homepage

Sample Page

Приведен е главниот опозицискиот лидер во Русија, Алексеј Навални

Руска полиција го приведе денеска опзицискиот лидер Алексеј Навални во центарот на Москва, каде се одржуваше протестот против корупција, што тој го организираше. Стотици опозициски демонстранти се собрале околу полициското

Read More

(ВИДЕО) Доналд Трамп: О, колку многу ги сакам Грците!

Погледнете го говорот на американскиот претседател, Доналд Трамп на одбележувањето на Денот на грчката независност во Белата Куќа. Тој говорот го започна кажувајќи колку многу ги сака Грците, кои како што

Read More

Баша: САД знаат за поврзаноста на Рама со мафијата

Лидерот на најголемата опозициска Демократска партија Љуљзим Баша, денеска на 37-от ден од протестите пред албанската Влада, упати тешки обвинувања до актуелниот премиер Еди Рама и го повтори барањето за

Read More

Охајо: При напад во Синсинати убиено е едно лице, а 15 се повредени

Едно лице загина утрово, а најмалку 15 се повредени при напад во ноќен клуб во Синсинати, јави „Си-Ен-Ен“, повикувајќи се на локалната полиција, која соопшти дека нападот го извршиле „неколку лица“.

Read More

Во Русија се одржуваат протести против корупција

Во повеќе градови во Русија денеска се одржаа протести против корупција  на владините претставници, а десетина демонстранти се уапсени, јавија американските медиуми, повикувајќи се на руски сајтови и социјални мрежи. Протестот

Read More

ВИДЕО: Запалиле огромен пожар во Монте Карло за да можат без проблем да го ограбат „Картие“

Вооружени ограбувачи вчера нападнале продавница за накит од брендот „Картие“ во Монте Карло. За да го одвлечат вниманието, тие запалиле огромен пожар кој се наоѓа во близина тунелот. Најмалку еден

Read More

Лас Вегас: Маж пукал во автобус и при тоа убил едно лице

Маж синоќа отворил оган во автобус во Лос Анџелес, при што убил едно лице, а друго лице повредил. Мажот е уапсен по тензичната ситуација, што траела четири часови, но поминала

Read More

Повеќе од 20 лица повредени при експлозија во близина на Ливерпул

Во близина на Ливерпул се урнала зграда како последица од експлозија на гас, при што се повредени најмалу 24 лица. Британските медиуми јавија дека во зградата се наоѓало студио за

Read More

Де Мистура: Русија, Иран и Турција да го поддржат примирјето во Сирија

Специјалниот претставник на ОН за Сирија Стафан де Мистура денеска упати итен алеп до Русија, Иран и Турција, со барање повторно да се воспостави примирје во Сирија. Тој предупреди дека

Read More

Во Бугарија се одржуваат парламентарни избори

Бугарските гласачи денеска по трет пат во изминатите четири години ќе гласаат за избор на нов состав на Народното собрание, но анкетите укажуваат дека изборните резултати најверојатно дополнително ќе ја

Read More

Ердоган: Турција може да свика втор референдум по 16 април во врска со преговорите со ЕУ

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека Турција може да одржи втор реферeндум во врска со прашањето дали да ги продолжи преговорите за влез во Европската унија по референдумот,

Read More

САД го ликвидирале лидерот на Ал Каеда

Пентагон соопшти дека при воздушен напад минатата недела бил ликвидиран лидерот на Ал Каеда, кој е одговорен за смртта на двајца американски војници и обвинет за учество во смртоносен напад

Read More

Горчлив пораз на Трамп

Повлекувањето на законот за здравствено осигурување не е само жестока шлаканица за Трамп, туку и знак за разединетоста на Републиканците. Но, милиони Американци засега ќе профитираат, смета Миодраг Шориќ.Укинување на

Read More

Стопирана ирачката офанзива против ИД во Мосул поради големиот број цивилни жртви

Обединетите нации изразија длабока загриженост денеска од информациите за трагичниот инцидент во битката за ирачкиот град Мосул, во која загинаа голем број цивили. – Шокирани сме од ова ужасна бројка

Read More

Британската полиција ослободи шестмина од десетмината уапсени за нападот во Лондон

Британската полиција ослободи шестмина од десетмината уапсени за нападот во близина на Парламентот во Лондон. Шестмината, две жени и четворица мажи се уапсени во Бирмингем, каде донеодамна живеел и напаѓачот

Read More