back to homepage

Sample Page

Рангелова: Ни треба чекорење напред, а не прочистување. Ни треба проевроатланска ориентираност, а не изолација

Даниела Рангелова  – Претседателката на унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ на фејсбук го честиташе денот на револуционерната борба: Денес го чествуваме денот на Македонската револуционерна борба, денот на основањето на

Read More

Тодоров: Денот на револуционерната борба го дочекав со тага и разочараност. ВМРО ДПМНЕ се претвора во анти-западна, анти – ЕУ и анти-НАТО фракција

Почитувани членови и симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ, драги пријатели, почитувани граѓани, Денот на Македонската револуционерна борба, за мене ден на ВМРО, оваа 2018 година го дочекав со голема тага и разочараност.

Read More

Мијалков: Пасошот не ми е вратен, не сум го ни побарал

После денешните шпекулации дека му е вратен пасошот на поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, самиот тој за ТВ 21 ги демантираше овие информации. „Пасошот не ми е вратен од

Read More

Опозицијата најави протести за соборување на Владата на премиерот Рама

Албанската здружена опозиција најави дека набрзо ќе почне со протести чија главна цел ќе биде соборување на Владата на премиерот Еди Рама. Ова, гостувајќи во телевизиска емисија, го соопшти Петрит

Read More

(ВИДЕО) 1ТВ дебата: Каде оди Македонија со уставните промени?

Разрешницата во ВМРО-ДПМНЕ не се случува толку на брзина како што изгледа, смета лидерот на НСДП Тито Петковски. Според него ако биле сигурни во поддршката на граѓаните, ќе се одважеле

Read More

Јанчев: Мицкоски и Николовски да се извинат, во спротивно ќе ги тужам за клевета

На вчерашната прес-конференција на ВМРО-ДПМНЕ до мене беа упатени неосновани обвинувања. Обвинувањата беа насочени кон мене како потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ но и лично како индивидуа. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ г-дин Христијан

Read More

СЈО: На Мијалков не му е вратен пасошот

Специјалното јавно обвинителство изреагира на написите во различни медиуми кои шпекулираат дека СЈО му го вратило одземениот пасош на Сашо Мијалков. Од таму потенцираат дека не донеле ниту една позитивна

Read More

Мицкоски се огласи со честитка за празникот: Новиот почеток значи нова надеж

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку својот Фејсбук профил им го честиташе празникот на македонските граѓани. -Од секој предизвик, искушение, ВМРО-ДПМНЕ, наследник на идеалите и принципите на историското ВМРО излегувало

Read More

Повреден работник при товарење градежна машина

Гостиварец задобил повреди на р’бетот при пад додека на камион се товарала градежна машина. Според СВР Тетово несреќата се случила вчера околу 10:45 часот на градилиште во близина на мавровската

Read More

МНР: Коментарите на Русија се целосно неосновани и невистинити. Пратениците донесоа одлука која ги рефлектира децениските заложби за членство во НАТО и ЕУ

Соопштение на МНР: Министерството за надворешни работи на Република Македонија категорично ги отфрла наводите и квалификациите изнесени во коментарот на Департманот за информирање на Министерството за надворешни работи на Руската

Read More

(ВИДЕО) 360˚ Интервју со Канческа-Милевска: Во ниеден момент не сум ја предала партијата, стојам зад мојата одлука и никој не ми вршел притисок

Поранешната министерка за култура, а сега една од пратеничките од опозицијата која гласаше за отворање на уставните измени, Елизабета Канческа-Милевска во интервју за „360 Степени“, зборуваше за одлуката да гласа, тврдењата

Read More

Член на ВМРО-ДПМНЕ за НОВА: Немаше странски служби, прислушуваше Мијалков

Член на ЦК на ВМРО ДПМНЕ во изјави за порталот Нова кажа дека “немало никакви странски служби, не прислушуваше Мијалков”. На вчерашната седница на ЦК на ВМРО ДПМНЕ најдраматичен момент,

Read More

Ташевска-Ременски:Одлуките на патот до ЕУ и НАТО се носат со консензус, помирувањето треба да не обедини сите околу националните интереси

Патриотизмот во 21. век е посветеност на обезбедување сигурна и безбедна иднина за Република Македонија и за нејзиниот пат во евроатланските интеграции, да стане 30-та членка на НАТО и да

Read More

Нова демократија: Ако Ципрас се плаши, Коѕијас да го објави писмото со неговата оставка

Најголемата грчка опозициска партија Нова демократија, и денес преку соопштение бара грчката влада да го објави писмото со оставката на Никос Коѕијас и вели дека ако Ципрас се плаши, тогаш

Read More

Во Прага средба на Џафери со принцот Карел Шварценберг, заменик-претседател на Комисијата за надворешни работи     

Во рамки на официјалната посета на Чешката Република, претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, во Домот на пратениците оствари заедничка средба со принцот Карел Шварценберг заменик-претседател на Комисијата

Read More
view more articles

Актуелно