back to homepage

Sample Page

ВИДЕО: Евазиона Саботажа

„Евазиона” Саботажа, емитувана на 24 март 2017 година (петок) на ТВ Алсат-М во емисијата „360 степени“. автор: Среќко Поповски монтажа: Коста А.

Read More

Три за сто

Ви пренесуваме дел од колумната на Горан Михајловски за СДК: Па еврокомесарот Јоханес Хан дури и лесно поминал. Само со клетви. Можело и главата да му ја исчукаат, како што

Read More

ВИДЕО: По трагата на парите – како се вршело даночното затајување во „Тотал“ и „Тифани“?

Во случај на сомневање за даночно затајување, Управата за јавни приходи соработува со сите надлежни институци, но податоците за обврзници – се даночна тајна – велат од УЈП за Телевизија

Read More

Вајгл: Груевски ни кажа дека ќе оди до крај, бидејќи не сака да оди во затвор

Ситуацијата во Македонија е многу сериозна, но сè уште не е крајно алармантна, рекол Иво Вајгл, член на Европскиот парламент, кој пред неколку дена беше Скопје, заедно со европскиот комесар за

Read More

„Спортскиот центар Борис Трајковски“ во лоша кондиција“, ревизорите открија загуба од 4 милиони евра

„Спортскиот центар Борис Трајковски“ во Скопје, од основањето во 2006 година до денес работи со загуби. Оваа фирма која е сто проценти во државна сопственост, на крајот на 2015 година

Read More

Комунистите и вмровистите

Кон крајот на осумдесетите години од минатиот век, комунистите ги беа сватиле пресвртните предизвици на времето и се откажаа од политичкиот и уставниот монопол, отворајки ја Македонија за нови реализации

Read More

Слободен печат: Пропаганда, гаќи и душеци

Во новиот број на Слободен печат:

Read More

Фајненшл Тајмс: ЕУ до македонските лидери – или попуштете или ќе следуваат санкции!

Реномираниот весник Фајненшл Тајмс објави текст за актуелните случувања во Македонија. Насловот е „ЕУ до македонските лидери – или попуштете или ќе следуваат санкции!“ Во текстот пишува дека владејачката партија е обвинета за

Read More

(ВИДЕО) Милевски: Талески под итно да си поднесе оставка од градоначалничкото место во Битола

Прес конференција на Горан Милески, претседател на ЛДП: Што ли уште треба да се случи за градоначалникот на Битола, Владимир Талески, да си поднесе оставка од функцијата и да го

Read More

(ВИДЕО) Странски служби: Па добро, кој е овој човек!? Би можеле да се потпишеме под секој негов збор за судството, прикривање данок…

Погледнете го новото „креирано видео“ на Фејсбук страницата „Странски служби’: Па добро, кој е овој човек!? Би можеле да се потпишеме под секој негов збор! Прикривање данок, судство, итн, итн.

Read More

Големиот транспорт

Ви пренесуваме дел од колумната на Катерина Блажевска за Призма: Додека едни пакуваат примероци за да ги пратат во институти за генетски истражувања во Швајцарија, чекајќи поштарот да им го

Read More

Вангеловски најавува дека на новата влада ќе и поднесе пакет барања за реформи во судството

Врховниот суд до новата влада ќе поднесе пакет барања за измени на дел од законите кои се однесуваат на судството, рекол денеска новиот претседател на највисокиот суд во земјава, Јово

Read More

Јанева: Укажувачи беа и обвинетите во „Пуч“ кои го открија криминалното владеење на една власт

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во континуитет укажува на потребата од носење на Закон за заштита на укажувачите (whistleblowers), затоа што СЈО не може според актуелниот закон да им пружи соодветна

Read More

Сообраќајка на патот Куманово – Крива Паланка, патот затворен за сообраќај

Поради сообраќајна несреќа, затворен е за сообраќај  магистралниот пат А2 Куманово – Крива Паланка, кај кривопаланечкото село Псача. Според податоците од Министерството за внатрешни работи, сообраќајката е пријавена во Полициска

Read More

(ВИДЕО) Странски служби: Наградно прашање – колку милиони евра кеширале ако затаиле над 100 илјади евра данок?

Погледнете го новото „креирано видео“ на Фејсбук страницата Странски служби: Наградно прашање: Колку милиони евра кеширале ако затаиле над 100 илјади евра #данок? Латас, Ивона и компанија

Read More