back to homepage

Sample Page

Мирослав Церар: Словенија е силен поддржувач на Македонија на нејзиниот пат кон ЕУ и НАТО

Ова е втора посета на РМ на Миро Церар годинава, но овој пат во својство на шеф на словенечката дипломатија. На  почетокот на април, беше во официјална посета на земјава

Read More

Автомобил удрил во пешак и тешко го повредил

Автомобил „рено клио“ со тетовски регистерски таблици управуван од Д.Т.(44) од селото Сараќино удрил во пешакот Б.Б.(74) од Тетово. Од ударот пешакот се здобил со тешки повреди по шо бил

Read More

Коѕијас: Во наш интерес е ПЈРМ да се стабилизира и да имаме сојузништво

Каков сосед сакаме, под влијание на Турција? Поделен меѓу Албанија и Бугарија?, се праша поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас за време на неговиот говор од градот

Read More

Чавушоглу: Турција подготвена да соработува во истрагата за Кашоги во ОН

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут  Чавушоглу изјави за Анадолија дека „иако задоцнето, важно е прифаќањето на Саудиска Арабија дека новинарот Кашоги е убиен.“ -Турција е подготвена да соработува во

Read More

СДСМ:Македонија избира обединување, Груевски и Мицкоски остануваат закопани во режим и криминал

Сooпштение на СДСМ: Цела Македонија уште еднаш го виде режимското лице на раководството на ВМРО-ДПМНЕ. Режимот делува најпанично кога целосно се распаѓа и кога го губи тлото под нозете, осветувајќи

Read More

ВМРО-ДПМНЕ од партија се претвори во секта на Мицкоски

ВМРО-ДПМНЕ го дочека Денот на македонската револуционерна борба, 23-ти октомври, во атмосфера на чистки, внатрешни поделби и без надеж дека ќе се демократизира под палката на сегашното раководство „Чекорење од

Read More

(ВИДЕО) Лекарка раскажува за ужасот на тортурата и етничкото чистење на Рохинџите

Докторка од Канада која заминала во бегалски Камп во Бангладеш со цел да се посвети на хуманитарна работа и да им помогне на луѓето од муслиманското малцинство Рохинџи, раскажува за

Read More

Џафери: Нека овој ден биде потсетник дека секој ден е борба за подобар живот

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери испрати честитка по повод 23 Октомври, Денот на македонската револуционерна борба. – Дозволете во својство на претседател на Собранието на Република Македонија

Read More

Во петок уставните амандмани ќе бидат доставени до Собранието

Во петок се очекува Владата да ги достави до Собранието нацрт уставните амандмани. Ова е следна фаза,  по  одлуката на 80 пратеници кои гласаа „за“ пристапување кон промена на Уставот.

Read More

Продановиќ-Бојовиќ: Африканските ритуално-религиски предмети се уметнички најсодржајни

До 17 декември македонската јавност има ретка можност во Музејот на Македонија да види автентични обредни предмети од дрво од народите на западна Африка. За презентација ги отстапи нивниот матичен

Read More

Експлозивна направа пронајдена во домот на Џорџ Сорос

Експлозивна направа била пронајдена минатиот понеделник попладне во домот на милијардерот и спонзор на Фондацијата „Отворено општество“ Џорџ Сорос во округот Вестчестер во Њујорк. Полицискиот оддел во Бедфорд изјави дека добил

Read More

Нови инсерти: Саудијци од Конзулатот во Истанбул плата документи ден по убиството на Кашоги

Ден по смртта на саудискиот новинар Џамал Кашоги вработени во Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул палеле документи, покажуваат најновите објавени инсерти на турската телевизија А Хабер. Инсертите се од

Read More

Иванов: Народот ги слави храбрите, а историјата ги презира страшливите

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, испрати честитка по повод одбележувањето на државниот празник 23 Oктомври – Денот на Mакедонската револуционерна борба. -Највозвишена цел на еден народ е да создаде своја држава. Само

Read More

Вмро, вистини, лаги, митови и концепти

На денешен ден пред 125 години е формирана организацијата која во историјата ќе остане позната како вмро. Со задача и идеја да се бори за ослободување на Македонија од Османска

Read More

„Њујорк тајмс“: Низа спонтани абортуси на работни места во САД поради ставови на работодавачите

Американскиот весник Њујорк тајмс пишува за серија спонтани абортуси на жени на работно место во САД, каде што нема правна принуда за работодавците да ги преместат на полесни работни места.

Read More