back to homepage

Sample Page

(ВИДЕО) 360° Македонското образование на светското дно

360° Македонското образование на светското дно

Read More

(ВИДЕО) „Истрижана Саботажа“

„Истрижана Саботажа“, емитувана на 23 јануари 2017 година (понеделник) на ТВ Алсат-М во емисијата „360 степени“ во 22,30. автор: Среќко Поповски монтажа: Коста А.

Read More

(ВИДЕО)360° Шест и пол пати помалку од ветените 3,8 милијарди евра

Во изминатите десет години Владата ветила 138 странски инвестиции во Македонија кои ќе отворат повеќе од 60 илјади работни места. Настрана од политичката магла, фактичката состојба на терен е дека

Read More

(ВИДЕО) Гарет за „360 Степени“: Новата влада мора да ја ослободи Македонија од состојбата на „заробена или киднапирана држава“

Британскиот амбасадор Чарлс Гарет, во интервју за „360 Степени“, вели дека основна задача за новата влада е да ја ослободи Македонија, од она што во извештајот на Европската комисија се

Read More

Експлозија во Лондон, има и ранети

Најмалку пет лица се повредени во силна експлозија во станбена зграда во источен Лондон, информира „Дејли мејл”. Околу 70 пожарникари се борат да се справат со огнот, кој што зафатил

Read More

(ВИДЕО) За 10 дена тројца починати во Идризово – Институтот за судска медицина без извештај

Овој човек му донесе храна и ќебе на својот роднина во Казнено-поправниот дом „Идризово“. Тој вели дека е принуден да донесе нешто за затвореникот, затоа што во затворот условите се

Read More

Адеми: Пратениците не заседаваа, првата плата да ја донираат за сиромашните!

Едмонд Адеми, висок функционер во СДСМ и член на Извршниот комитет ги повика сите ново избрани пратеници, платата која не ја заработиле да ја донираат за сиромашните, пиша Адеми на

Read More

ПССЕ За изборите: Кредибилни показатели за заплашување на гласачи, притисок врз јавни службеници, неефикасна внатрешна организација во ДИК

Проблемите со регистрацијата на гласачите и медиумите останува да се решат на одржлив начин, пишува во заклучоците од извештајот за изборите на делегацијата на Парламентарното собрание на Советот на Европа.

Read More

(ВИДЕО)Блажески: Мијалков бараше 10.000 евра за клевета, локалните функционери го следат примерот

Во Основниот суд во Охрид, денеска се одржа ново рочиште за случајот „Лизгалиште“. Секретарот на oпштина Охрид Димитар Спасески го тужи советникот Дејан Блажески. Претходно Апелациониот суд во Битола ја

Read More

По трет пат одложено судењето на Зоран Божиновски

Денеска по трет пат се одложи судењето на новинарот од Куманово Зоран Божиновски поради неуредна судска достава. Судските доставувачи не можат да го најде дома и да му врачат покана

Read More

Франција: Поранешниот министер за внатрешни работи е осуден на две години затворска казна

Поранешниот француски министер за внатрешни работи Клод Геан е осуден денеска на две години затворска казна, од кои една година под строг режим, под обвинение за присвојување државни средства. Парискиот

Read More

СВР Битола го проверува финансиското работење ученичкиот дом „Мирка Гинова“

Битолската полиција го ставила под лупа финансиското работење на Државниот ученички дом „Мирка Гинова“ во Битола, како и на други институции кои се под капата на државата или локалната самоуправа.

Read More

ДУИ демантира согласност за коалицирање со ВМРО ДПМНЕ

ДУИ ја демантира информацијата објавена во неколку портали на албански јазик за постигната согласност за коалицирање со ВМРО ДПМНЕ,  објави порталот Aktuale.mk -Таквите неавторизирани информации се невистинити. Нашиот лидер Али

Read More

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ ќе ја решавале двојазичноста со законски измени?

ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ начелно ги усогласиле ставовите околу двојазичноста, јави „Телма“, повикувајќи се на извори од преговарачките тимови. Телевизијата пренесува дека двете партии решиле Уставот да не се менува, а

Read More

Министерство за култура: Годишната програма на Министерството за култура е донесена согласно законските прописи

Годишната програма на Министерството за култура е донесена согласно законските прописи во Република Македонија, реагира попладнево Министерството за култура по изјавата на претседателот на партиската Комисија за култура на СДСМ

Read More