back to homepage

Sample Page

Газдата на „Секјуриком“: За пари ми ветија слобода!

Скандалот „Секјуриком“ и понатаму се провлекува под радарот на јавноста, иако овој корупциски случај во меѓувреме доби нови и по малку филмски димензии. За скандалот БИРН пишуваше уште пред три години. Сомнежот

Read More

Славчо Попоски, силен северен ветер со удари до 80 км/час, нов студен бран се движи кон Македонија

До крајот на денов облачноста на повеќе места ќе се намали а ќе дува и слаб до умерен ветер од северен и од североисточен правец. Потоа во текот на утрешниот

Read More

ГАЛЕРИЈА: Ликовите на Дизни на „масла на платно“

Американскaта уметница Хедер Теурер прави слики од ликови кои ги создал Дизни, но во техника масло на платно и вели дека сака да ја надмине појавноста и да пронајде ново

Read More

Мирослав Церар: Словенија е силен поддржувач на Македонија на нејзиниот пат кон ЕУ и НАТО

Ова е втора посета на РМ на Миро Церар годинава, но овој пат во својство на шеф на словенечката дипломатија. На  почетокот на април, беше во официјална посета на земјава

Read More

Автомобил удрил во пешак и тешко го повредил

Автомобил „рено клио“ со тетовски регистерски таблици управуван од Д.Т.(44) од селото Сараќино удрил во пешакот Б.Б.(74) од Тетово. Од ударот пешакот се здобил со тешки повреди по шо бил

Read More

Коѕијас: Во наш интерес е ПЈРМ да се стабилизира и да имаме сојузништво

Каков сосед сакаме, под влијание на Турција? Поделен меѓу Албанија и Бугарија?, се праша поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас за време на неговиот говор од градот

Read More

Русија протестира поради легализацијата на марихуана во Канада

За Русија легализацијата на канабисот во Канада е „неприфатлива“ и „лицемерна“ одлука, која „сигурно ќе предизвика значително зголемување на прометот (на марихуана) кон другите земји“. – Оценуваме дека таквиот закон

Read More

Чавушоглу: Турција подготвена да соработува во истрагата за Кашоги во ОН

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут  Чавушоглу изјави за Анадолија дека „иако задоцнето, важно е прифаќањето на Саудиска Арабија дека новинарот Кашоги е убиен.“ -Турција е подготвена да соработува во

Read More

СДСМ:Македонија избира обединување, Груевски и Мицкоски остануваат закопани во режим и криминал

Сooпштение на СДСМ: Цела Македонија уште еднаш го виде режимското лице на раководството на ВМРО-ДПМНЕ. Режимот делува најпанично кога целосно се распаѓа и кога го губи тлото под нозете, осветувајќи

Read More

ВМРО-ДПМНЕ од партија се претвори во секта на Мицкоски

ВМРО-ДПМНЕ го дочека Денот на македонската револуционерна борба, 23-ти октомври, во атмосфера на чистки, внатрешни поделби и без надеж дека ќе се демократизира под палката на сегашното раководство „Чекорење од

Read More

(ВИДЕО) Лекарка раскажува за ужасот на тортурата и етничкото чистење на Рохинџите

Докторка од Канада која заминала во бегалски Камп во Бангладеш со цел да се посвети на хуманитарна работа и да им помогне на луѓето од муслиманското малцинство Рохинџи, раскажува за

Read More

Џафери: Нека овој ден биде потсетник дека секој ден е борба за подобар живот

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери испрати честитка по повод 23 Октомври, Денот на македонската револуционерна борба. – Дозволете во својство на претседател на Собранието на Република Македонија

Read More

Во петок уставните амандмани ќе бидат доставени до Собранието

Во петок се очекува Владата да ги достави до Собранието нацрт уставните амандмани. Ова е следна фаза,  по  одлуката на 80 пратеници кои гласаа „за“ пристапување кон промена на Уставот.

Read More

Продановиќ-Бојовиќ: Африканските ритуално-религиски предмети се уметнички најсодржајни

До 17 декември македонската јавност има ретка можност во Музејот на Македонија да види автентични обредни предмети од дрво од народите на западна Африка. За презентација ги отстапи нивниот матичен

Read More

Експлозивна направа пронајдена во домот на Џорџ Сорос

Експлозивна направа била пронајдена минатиот понеделник попладне во домот на милијардерот и спонзор на Фондацијата „Отворено општество“ Џорџ Сорос во округот Вестчестер во Њујорк. Полицискиот оддел во Бедфорд изјави дека добил

Read More