Рецепт: Печени пилешки прсти (хроно)

Рецепт: Печени пилешки прсти (хроно)
13.05.18   12:56

Прочитано : 1,601

Print This Article

Состојки
500 гр. пилешки стек
Смеса за валкање
100 гр. сусам
1 лажица куркума во прав
1 лажица кари во прав
по вкус хималајска сол и црн бибер
по потреба маслиново масло
1 лажиче оригано

1. Сусамот и зачините се мешаат во чинија.
2. Пилешкото се сече на долги парчиња (како за прсти) и така исечено се попрскува со маслиново масло.
3. Секое парче пилешко се валка во смесата од сусам.
4. Прстите се редат во нелепливо тавче (или тавче обложено со пек хартија) и се ставаат на печење на 200 степени.
5. Еднаш се оставаат да се печат 15 минути од едната страна, а потоа уште 15 минути од другата страна.
6. Нека се изладат, па послужете.

Извор: Мои рецепти

loading...
loading...
  Категории: