Рецепт: Кифлички со јајца и јогурт

Рецепт: Кифлички со јајца и јогурт
13.05.18   13:17

Прочитано : 1,930

Print This Article

Состојки
1,5 кгр брашно
2 пресни квасеци (2х40гр)
4 јајца
500 мл млеко
1 чаша (200 мл) јогурт
200мл масло
2 лажички сол
1/2 лажиче шеќер
250 гр маргарин
100гр сусам

Квасецот го раствораме со малку млако млеко, шеќер и брашно и го оставаме да стаса.

Го помешуваме со останатите состојки, освен маргаринот и сусамот, и месиме убаво додека не добиеме средно меко мазно тесто. Заради количината на квасец тестото кисне уште додека се работи затоа не го оставаме туку веднаш продолжуваме со работа.

Го делиме на десет дела. Од ској дел сечиме по 5 мали парченца. Едно по едно ги развлекуваме во тенка коричка и секоја ја мачкаме со омекнат маргарин и едно врз друго пак ги спојуваме сите пет, најгорното го ставаме со намачканата страна надолу.
Така правиме со сите 10 дела. Додека да стигнеме до десеттиот дел, првите се веќе скиснати.
Не ги премесуваме туку внимателно на работната маса ги расукуваме во кора од која сечиме по 8 триаголници кои ги виткаме во кифлички.
По желба може да се наполнат со фил. Јас ги правам празни, потоа ги служам со сирење, крем салата, сувомеснато и слично.

Завитканите кифлички ги редиме во плех намачкан со маргарин. Ги оставаме убаво да скиснат. Ги премачкуваме со јајце, наросуваме сусам и врз секоја кифличка ставаме по едно парченце маргарин во големина на лешник (види фото).

Печеме на 200 степени околу 30 минути.

На здравје!

Извор: Мои рецепти

loading...
loading...
  Категории: