Локализиран шумскиот пожар над Ново Село

Локализиран шумскиот пожар над Ново Село
4.09.18   09:22

Прочитано : 32

Print This Article

Локализиран шумскиот пожар над Ново Село

Шумскиот пожар што синоќа избувна над Ново Село на местото викано „Рамна ритка“ е ставен под контрола и е локализиран, изјави Александар Гудев, командир на Територијалната противпожарна единица во Струмица.

Пожарот избувнал синоќа и зафатил нискостеблеста шума на поголема површина.

Во гаснењето на пожарот учествувале две противпожарни возила и шест пожарникари и екипи на јавното претпријатие „Македонски шуми“.

На местото на пожарот останале противпожарни екипи кои ги санираат остатоците од пожарот.

  Категории: