Гаревски: Земјотреси со овој интензитет не можат да предизвикаат уривање на објекти туку само помали оштетувања

Гаревски: Земјотреси со овој интензитет не можат да предизвикаат уривање на објекти туку само помали оштетувања
11.09.16   18:27

Прочитано : 1,343

Print This Article

Земјотресот регистриран попладнево во Скопје во 15:10 часот бил со магнитуда од 5,3 степени според Рихтер, а епицентарот бил на 7 километри источно од Скопје.

zemjotres-EES

Според Михаил Гаревски, директор на Институтот за земјотерсно инжинерство од Скопје, земјотреси со овој интензитет не можат да предизвикаат уривање на објекти туку само помали оштетувања.

Во меѓувреме, дел од жителите во Скопје, особено станарите од повисоките згради, вознемирени од потресите излегоа на улица и во блиските паркови. Земјотресот предизвика и пречки со комуникацијата во мобилната телефонија, а во некои делови од градот прекинато е снабдувањето со електрична енергија. пријавени се и помали штети на станбени објекти и на возила.

Земјотресот е почувствуван и во повеќе места низ државата, како и во Србија и Косово.

Новите потреси следат откако утринава во истото епицентрално подрачје беа регистрирани два потреси од страна на Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Македонија со јачина од 3,9, односно од 2,8 степени по Рихтер.

  Категории:
view more articles

Актуелно

view more articles

Останати вести