back to homepage

Уметност

ГАЛЕРИЈА: Ликовите на Дизни на „масла на платно“

Американскaта уметница Хедер Теурер прави слики од ликови кои ги создал Дизни, но во техника масло на платно и вели дека сака да ја надмине појавноста и да пронајде ново

Read More

ГАЛЕРИЈА: Бизарни и комични бисти од 18век

Франц Ксавер Месершмит е автор на серија саркастични бисти. Уште во 18 тиот век имал храброст, смисла за хумот и идеја како преку бистата да пренесе и политички став. 53

Read More

Историјата на гаргојлите на Богородичната црква во Париз

Богородичната црква во Париз е една од најневеројатните примери за готска архитектура. Изградена во Средниот век, со векови ги привлекува верниците и туристите воодушевувајќи ги со своите кули, прозорци и

Read More

Пет најпознати “шеги” на Бенкси

Не, не му е прв пат. Медиумите уште не престануваат да пишуваат за самоуништувањето на сликата на Бенски „Девојката со балонот“, која беше продадена за 1.4 милиони фунти. Целиот свет

Read More

Св. Себастијан – од христијански маченик до геј икона

Кратко видео кое зборува за тоа како еститетиката и сензибилитетот во начинот на претставувањето на Св. Себастијан, римски воник кој бил мачен и убиен бидејќи го прифатил христијанството, влијаат на

Read More

100-те најдобри трилери

Порталот Signature  направи серија од 100 најдобри трилери кои освен суспенс и гаранција дека ќе ве држат во неизвесност, имаат и исклучителна вредност како книжевни дела: Психолошки трилери:   Криминална

Read More

Контроверзниот „Букет лалиња“ на Џеф Кунс ќе биде поставен во Париз

Сагата со преселувањето на скулптурата на Џеф Кунс „Букет лалиња“ (2016), конечно заврши. Во интервјуто во петокот за радиото “Франција Интер”, Кристоф Жирар, заменик-градоначалник на Париз, задолжен за култура, објави

Read More

ГАЛЕРИЈА: Нова „точкаста“ изложба на Јајои Кусума во Лондон

Јајои Кусума пред две години направи спектакл во Лондон со поставката Sculptures, Paintings & Mirror Rooms која ја сочинуваа илузии на бескрајни огледала, импресивна игра со светлина и џиновски точкасти

Read More

ГАЛЕРИЈА: Меланхолично девојче од 19 век на зграда од 7 спрата

Ова меланхолично девојче на Викијам Адолф Боржур од 1886  е последното дело на францускиот уметник Жулиен де Касабианка кој од 2014 година пресликува ликови од познати уметнички дела во урбан

Read More

ГАЛЕРИЈА: Валентино и Монклер со “капсули” инспирирани од ренесансните портрети

Пиерпаоло Пичиоли, дизајнер за Валентино, во соработка со брендот за спортска опрема познат по зимските јакни, Монклер, ги дизајнираше овие “капсули” инспирирани од гардеробата на ренесансните портрети.

Read More

(ВИДЕО) Уметник во Италија ги „претвора“ свастиките во паста со сирење

Уметникот Пиер Паоло Спинаци познат како Чибо (во превод Храна) од Иалија револтиран од свастиките и нивното игнорирање од општините ги брише со тоа што ги „претвора“ во паста со

Read More

ВИДЕО: Стар магацин “претворен” во огромен син октопод

Како дел од иницијатива за поттикнување на туризмот во Филаделфија уметниците Лук Егон и Пит Хамилтон “претворија” стар магацин во огромен син октопод. Artist Turns Philadelphia Warehouse Into Sea Monster

Read More

Новото провокативно дело на Santiago Sierra во Тел Авив

Santiago Sierra го презентира своето ново дело во Тел Авив кое е провокативно онолку колку што би очекувале од шпанскиот уметник, чија кариера е обележана со контроверзии на секој чекор

Read More

Жените што ја изградија Социјалистичка Југославија

Забелешка на уредникот: За американските уши, спомнувањето на Југославија – поранешната федерација што содржеше шест балкански републики и Косово – потсетува на бомбардирачките кампањи, крвави етнички судири и големите неуспеси

Read More
view more articles

Актуелно