back to homepage

Рецепти

Рецепт: Солено пециво со штавеј (пајажина тесто)

Состојки Тесто 300 мл млеко 1 свеж квасец 1 лажица шеќер 1 јајце 100 мл масло 650-700 гр брашно 1 1/2 лажиче сол Фил 1/2 кг штавеј 2 јајца 400

Read More

Рецепт: Лесен крем колач со арома на кафе

Состојки Кекс 4 јајца 5 лажици шеќер 1 ванила 1 пециво 9 лажици брашно 1 лажица какао 1 лажица кафе 2 лажици нишесте 3 лажици масло 8 лажици газиран сок

Read More

Рецепт: Брза пита со млад кромид, зелени маслинки, магдонос и сирење

Состојки 4 јајца 1 лажиче сол и малку бибер 100мл масло 200мл јогурт 8 лажици брашно 1 лажиче пециво 1 грст исчистен, сецкан магдонос 4 млади кромидчиња, сецкани 10-15 обескостени,

Read More

Рецепт: Рафаело торта со јагоди и кокос

Фина, кремаста овошна торта едноставна за подготовка … Потребно е: за корите: 8 белки 12 лажици шеќер 140 гр кокос 2 лажици брашно 1 прашок за пециво за жолтиот фил: 1 л млеко 8 жолчки 2 пудинга со

Read More

Рецепт: Колач од сирење со лимон

Ако го сакате вкусот на свежото сирење во колачи тогаш задолжително мора да го подготвите овој колач … Потребно е: за тестото: 6 жолчки 150 гр путер или маргарин 50 гр мелени ореви

Read More

Рецепт: Мини пици

Состојки Тесто 200 мл јогурт 2 лажици крем сирење 1 лајче сол 1 пециво 400 гр брашно Фил по желба (сувомеснато, кашкавал,маслинки, печурки, кечап) Никогаш доста од рецепти за малите

Read More

Рецепт: Чоколаден тарт со путер од кикирики

Состојки За кора 180 гр брашно 1 лажица какао 1 лажица кафеав шеќер 150 гр путер 1-2 лажици млеко Карамел со кикирики 150 гр шеќер 100 мл павлака за готвење

Read More

Рецепт: Кекс со кокос

Состојки 4 јајца 1 кесичка ванила 1 кесичка рум шеќер 1 и 1/2 шоља шеќер 1 шоља масло 1 шоља топло млеко 2 и 1/2 шољи просеано брашно 3 лажици

Read More

Рецепт: Сникерс розен колач

Состојки 4 листа розен кори 300 мл млеко 200 гр шеќер 150 гр маргарин 50 гр чоколадо за готвење 3 сникерс чоколатца 100 гр толчени кикири 400 гр мелени бисквити

Read More

Рецепт: Чоколадна торта со ореви и лешници

Состојки Првите 2 кори 10 белки 6 лажици шеќер 1 ванила 1 пециво 3 лажици брашно 100 гр. мелени лешници Втор пандишпан 3 јајца 3 лажици шеќер 4 лажици брашно

Read More

Откриена „воената тајна“: Рецепт за прочуениот грав на ЈНА

Сите што служеле војска во Југославија и денес со носталгија се сеќаваат на војничкиот грав на ЈНА. Сега, благодарение на специјализираниот готвач што е објавен на веб-страницата „ЈНАкухар„ (JNA kuhar),

Read More

Рецепт: Турбан кифли – мафини

Состојки 200 мл млеко 1 пакетче сув квасец 1 лажица шеќер 100 мл јогурт 100 мл масло 500 гр брашно 1 лажиче сол 100 гр сирење 1 јајце (за премачкување)

Read More

Рецепт: Колач медено срце

Состојки чаша 200 мл 1 чаша шеќер 1 чаша зејтин 1 чаша млеко 2 чаши брашно 1 кесичка сода бикарбона 1 кесичка цимет 4 лажици мармалад од слива за премачкување

Read More

Рецепт: Кремаста лешник торта

Состојки тесто 9 белки 9 лажици шеќер 3 лажици брашно 1,5 лажиче пециво фил 9 жолчки 9 лажици шеќер 750мл млеко 8 лажици брашно 170гр путер дополнително 130гр црно чоколадо(70%

Read More

Рецепт: Брз ролат со кршени бисквити

Состојки: 400 гр. бисквити 1 филџан млеко 1 филџан вода шеќер од 200-300гр 1 чоколадо за готвење 1-2 лажици какао ½ коцка маргарин Подготовка: Додека се зоврива млекото заедно со

Read More