back to homepage

Header-Slider

Алсат-М: Предлог законот за албански јазик на СДСМ со позајмени делови од предлог законот на ВМРО-ДПМНЕ!

Законот за албанскиот јазик кој беше постигнат меѓу СДСМ и ДУИ не е предавство, како што тоа му го продава на народот лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Телевизија Алсат-М ги

Read More

Иванов најавил дека мандатот ќе го даде утре или задутре

Претседателот Ѓорге Иванов, на средбата со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, најавил дека ќе му го даде мандатот за состав на влада во текот на утрешниот ден, а најдоцна задутре,

Read More

(ВИДЕО) Заев: Во рака држам 67 потписи, Иванов да го врачи мандатот за нова Влада за граѓаните

„Ова е голем, историски ден за Република Македонија. Во рака држам 67 потписи на пратеници од македонското Собрание коишто гарантираат можност за нова Влада за граѓаните на Македонија“, рече лидерот

Read More

Иванов под огромен притисок од една партија да не му го дава мандатот на Заев

Кабинетот на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, и Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов денеска претпладне треба да договорат термин во кој раководството на социјалдемократите ќе му ги предаде доказите на

Read More

Груевски се „саможртвува“. Странскиот дипломат и Заев да го „уапселе него ако требало“?!

Во долгиот фб статус објавен пред вечерашното тв интервју Груевски директно прозва странски амбасадор кој го срушил од власт, а на Зоран Заев му се “понуди“ ако трабело, како што

Read More

Милошовски и Поповски молеле во Приштина ДУИ да не прави влада со СДСМ

Делегација на ВМРО ДПМНЕ во која биле Никола Поповски и Антонио Милошоски деновиве по задача од партискиот шеф биле во Приштина. Тие од претседателот на собранието на Косово, Кадри Весели,

Read More

ВИДЕО: Погледнете што им рече Џеват Адеми на Муса Џафери и Артан Груби, после состанокот на ДУИ

Средбата на централното раководство на ДУИ заврши доцна синоќа. Сепак, според она што се случуваше пред седиштето на партијата во Мала Речица, веројатно на состанокот не кажале се што имаат,

Read More

Груевски вечерва во тајна посета кај Иванов

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски според информации на А1он вечерва бил виден како влегува во претседателскиот кабинет на Ѓорге Иванов. Со него бил и Кирил Божиновски. Посетата на Груевски вечерва

Read More

Операција: „Факторизирање“

Во онаа прва постизборна ноќ, попарени од вкупните губитнички изборни резултати, на Фамилијата во една минута ѝ стана јасно дека борбата веќе нема да биде за повторно тие да формираат

Read More

Заев пред ЦО на СДСМ: Ќе формираме реформска Влада која ќе обезбеди квалитетен живот на сите граѓани

Централниот одбор на СДСМ на денешната седница едногласно го утврди претседателот на СДСМ за манадатар за состав на новата Влада на Република Македонија. -Чест е, моја и на СДСМ, што

Read More

ВИДЕО: „Зоки, Зоки, Зоки…“ – вака изгледаше почетокот на ЦО на СДСМ

Почна Централниот одбор на СДСМ, каде партијата треба да го избере лидерот Зоран Заев за официјален мандатар, објави А1он. Со поддршката од ДУИ, Заев има 67 потписи за да го

Read More

(ВИДЕО) (Де)Саботажа

„(Де)Саботажа“, емитувана на 24 февруари 2017 година (петок) на ТВ Алсат-М во емисијата „360 степени“.

Read More

ДУИ ги даде потписите на СДСМ за формирање Влада!

ДУИ донесе одлука да ги даде потписите за формирање Влада на СДСМ. Доцна вечерва ова го изјави портпаролот Бујар Османи. Преговорите за Влада ќе продолжат, потписите не значат и дефинитивно

Read More

Фијаско на собирот на ВМРО-ДПМНЕ во Битола

Во Битола, Охрид и други градови, ВМРО-ДПМНЕ вечерва организираше народни собири на членовите на партијата, објави А1он. Вечерашните собири дојдоа по најавата за мобилизација на членството на владејачката партија, како

Read More

Ратајковски ја мобилизирал и МТВ, викендов ќе се пуштаат „револуционерни“ филмови

Во пресрет на протестот на т.н. „Тврдокорни“ денеска, како и најавената „мобилизација“ на општинските комитети на ВМРО-ДПМНЕ, и заканите со народ од Антонио Милошоски, слична мобилизација се случува и во

Read More