back to homepage

Став

Одговорност ― доблеста која треба да ја спознаеме

„Стоиме или паѓаме заедно?“ Повторнo си го поставуваме ова судбинско прашање, како илјада пати до сега. Во изминатите неколку години кога во Македонија се будеше граѓанската свест и активизам, или

Read More

Ода на глупоста – за портпаролот Бујар и Прецедателот-Бунар!?

( Или: Така ќе ни заврши среќата, затоа што имаме некои војводи кои ладнокрвно и ја стават јамката на Македонија!?) За портпаролот на ДУИ Мајскиоиот договор( 2007-ма), помегу ВМРО ДПМНЕ

Read More

Индигнација

1. Не сум сигурен дека оние неписменине ќатовци во Министерството за (не)култура кои ги пишуваат „соопштенијата“ во името на нашана индигнирана Елизабет воопшто знаат што значи зборот индигнација. И кој

Read More

Стигмата кон самохраните мајки не треСтигмата кон самохраните мајки долго е негувана од системот и интензивирана преку скапо платените кампањи

Стигмата кон самохраните мајки не треба да нè изненади. Таа долго време е негувана од страна на системот, па дури и интензивирана преку скапо платените кампањи за семејство во демохристијански

Read More

Млади, ми идете на к**ац

… Младите во Хрватска се најмалтретираната група луѓе без конкуренција  Немаат ни елементарни човекови права. На работа, образование, кров над глава, здравје… Власта ги е*е на милион начини а тие

Read More

Подземното царство на Груевски и Иванов

Ви пренесуваме дел од колумната на Биљана Секуловска за НОВА: Во погребната, политичка церемонија на Иванов недостасува уште еден неверојатен детал, за да стане уште поспектакуларна самата криза- негова драматична

Read More

Итар Пејо, Настрадин и волво кола

Што сме се нафрлиле толку врз Декларацијата, а Мајскиот Договор? Од него сон немам, имам мака голема, јанза ме изеде. Тука ни Викиликс не помага. Договор куќа гради, вели една

Read More

Шилото е тапо, ама прободе!

Што ќе се случува во опозиција со членовите на Фамилијата не е тема на мојава неделна „проповед“ – мене сега ме интересира има ли партијата, СДСМ, што ќе го преземе

Read More

„Со кроце, со арно и со малку со ќотек“: На Груевски не му помага ниту политичката генетика!?

„Малку со арно, малку со ќотек”, беше девизата на ресенчанецот, од старото, “изворното” ВМРО, кој стигна до највисоките политички функции на царска Балгарија!? Доследен на изворноста, Груевски, денеска, “само” еден

Read More

Цаноски: Раскинувањето на договорот за признавање на дипломите со Турција е силен удар врз нашата држава

Раскинувањето на билатералниот договор за (не) признавање на дипломите помеѓу Турција и Македонија е силен удар врз нашава држава и еден од столбовите – образованието. Вистинската причина зошто дојде до

Read More

Политичката лепра на Никола Груевски и ВМРО

Во четвртокот посакав да го искорисам отсуството на крстољубивата македонска нација од трговските центри и на раат и на топло, као господин човек, да се фрлам во шопинг. Јебига, ако

Read More

Контраспин: Криминалот и корупцијата не исчезнаа за СЈО да биде беспредметно

СЈО е стожерот кој треба да обезбеди правна разрешница на кризата, без која нема излез од спиралата што Македонија ја води во регрес и опасност од дезинтеграција. СЈО беше продукт

Read More

За децата се работи

Добро е што почнавме да мислиме за децата. Добро е и што почнавме од децата на бившиот премиер, a сегашен мандатар. Не се тие ич виновни што татко им си

Read More

Класифицирани судии

Ви пренесуваме дел од колумната на Горан Михајловски за СДК: Македонија е веројатно единствена држава каде што гонењето на криминалот е пострашно од самиот криминал. Македонија е држава каде што

Read More

Шилегов до Јанкулоска: Мудроста е во возењето полека

Ја гледам некни Јанкуловска, се распишала статус, во кој што тврди дека не само што не била организатор на незаконското прислушкување, туку дека напротив, таа била најголемата жртва на тоа

Read More