back to homepage

Спорт

Македонија стратуваше со победа на ракометниот Мундијал

Македонската ракометна репрезентација со победа го почна Светското првенство во Франција, откаки денеска во Мец го совлада Тунис со 34-30 (13-14) во натпревар од првото коло од групата Б од СП

Read More

Систематски допинг имало, но Путин не знаел ништо?!

За првпат руски официјален претставник призна постоење на допинг систем во кој се вмешани десетици руски спортисти, со влијание врз некои од најголемите спортски натпреварувања, пишува Дојче веле. Во интервју

Read More

ВИДЕО: Сериозна повреда на Ван Перси на левото око – изнесен на носилки

Холандскиот напаѓач Робин Ван Перси денеска беше повреден на натпреварот на Фенербахче против Акхисар Генчлик. Тој доби удар во левото око и остана да лежи на тревникот по што беше изнесен на

Read More

ВИДЕО: Ноќен експрес за фудбалот – со Артим Шакири, Филе Топки, Кире Марковски, Благоја Милевски, Бобан Николов, Игор Алексовски…

Праксирајте малку успешен фудбал.. младите фудбалери напред, сениорите назад…. Дали Македонија побргу ќе влезе во ЕУ или ќе се пласира на Светско фудбалско превентство… Специјално јавно обвинителство-Специјална фудбалска федерација… Како

Read More

Младата фудбалска репрезентација се пласира на Европското фудбалско првенство

Младата фудбалска репрезентација обезбеди пласман на европското првенство за играчи до 21 година кое следната година ќе се одржува во Полска. Вечерва на исполнетата арена „Филип Втори“, пред повеќе од

Read More

ВИДЕО: Атлетико Мадрид од наредната сезона на стадионот кој се смета за еколошко ремек-дело

Како и да биде именуван новиот стадион на Атлетико Мадрид, тоа ќе биде структура со додатоци кои се погодни за околината, наменети за идните генерации. Со напуштање на историскиот стадион

Read More

ФОТО: Го зема дресот на Буфон и се пофали на фејсбук

Голманот на Јувентус беше буквално соблечен од македонските фанови по завршувањето на мечот во Скопје, кој Италија среќно го доби со 3:2. Откако на него остана само дресот, љубителите на фудбалот

Read More

Италија ја порази Македонија со 3:2

Македонската фудбалска репрезентација вечерва изгуби со 2:3 од Италија на арената „Филип Втори“ во Скопје. И покрај тоа што имавме водство од 2:1 и реми до судиското продолжение, загубивме во

Read More

Манчини ја презема селекцијата на Англија?

Поранешниот менаџер на Манчестер Сити би можел да се врати на островот и да го преземе националниот тим на Англија. Според Скај Спорт, италијанскиот тренер е поканет да присуствува на

Read More

Продолжуваат квалификациите за СП 2018, ова се денешните натпревари

Со девет натпревари од 2.коло од групите Ц, Е и Ф вечер продолжуваат квалификациите за Светското првенство во фудбал што 2018 година ќе се одржи во Русија. Од 18 часот

Read More

Италија во Скопје без Монтоливо и Пеле

Без Рикардо Монтоливо и Грацијано Пеле, фудбалската репрезентација на Италија ќе допатува во Скопје, на квалификацискиот натпревар за Светското првенство 2018 година против Македонија. Имено, капитенот на Милан, Рикардо Монтоливо,

Read More

Ангеловски: Фокусирани сме на Израел

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски на денешниот брифинг со новинарите изјави дека во пресрет на двата квалификациски дуела, сите мисли на играчите се најпрво насочени кон дуелот со

Read More

Јесилова: Не можат да ме уплашат двајца луѓе кои ја цицаат крвта на Брегалница

Ви ја пренесуваме изјавата на тренерот на Брегалница Јуксел Јесилова. Како што вели, останува во Брегалница, Турците не ја повлекуваат понудата за купување на клубот. Градоначалникот ветил разрешување на првите

Read More

Како на филм – нападнат новиот тренер на ФК „Брегалница“

Како во сцена на акционен филм, на патот Кочани – Штип се одвивала трка меѓу „порше“, со кое се превезувал сегашниот тренер на ФК „Брегалница“ од Штип, и „мерцедес“ во кој

Read More

Победа на Вардар над Горење во СЕХА лигата

Ракометарите на македонскиот шампион Вардар остварија нов триумф во СЕХА лигата откако попладнево пред своите навивачи ја победија словенечката екипа Горење со 40:32 (21:12). Ова за „црвено-црните“ е шеста победа

Read More