back to homepage

Свет

Братот на косовскиот премиер побарал азил во Германија

Косовскиот премиер Иса Мустафа потврди денеска дека неговиот брат Рагиб минатата година побарал азил во Германија. Според документот на порталот Инсајдери, тој аплицирал за азил на 24 јуни 2015 година

Read More

Турската полиција: Нападот во Истанбул го извршил Турчин поврзан со ИД

Самоубиствениот напад во центарот на Истанбул го извршил турски припадник на Исламска држава, Мехмед Озтурк, изјави денеска турскиот министер за внатрешни работи. – Напаѓачот е формално идентификуван. Поврзан е со

Read More

Од денеска на сила Договорот ЕУ-Турција за крај на приливот мигранти во Европа

Договорот меѓу Европската унија и Турција со кој треба да се стави крај на приливот мигранти во Европа, од денеска е на сила. Договорот беше постигнат пред два дена. Според документот,

Read More

Ексклузивно од Истанбул, сведочење на скопјанец кој се нашол на стотина метри од екслозијата на бомбашот самоубиец

Шакир Села  сопственикот на познатата модна агенција за машки модели “ Даман“ од Истанбул за влакно ја избегнал бомбата која денес експлодираше со бомбашот самоубиец. „Одев накај работа во мојата

Read More

Турската полиција приведе едно лице во врска со нападот во Истанбул

Турската полиција приведен еден маж под сомнеж дека е поврзан со денешниот самоубиствен бомбашки напад во Истанбул, при кој загинаа пет лица, а 36 други се повредени, јави телевизијата НТВ,

Read More

САД со поддршка за договорот ЕУ-Турција за бегалската криза

Американскиот Стејт департмент доцна синоќа го поздрави договорот што го постигнаа ЕУ и Турција со со цел да се стави крај на бегалската криза, оценувајќи дека тој претставува „значаен чекор“. „Ја

Read More

Организации за заштита на човекови права револтирани од договорот ЕУ-Турција за бегалците

Неколку организации за заштита на човековите права вечерва изразија разочараност од Договорот за надминување на мигрантската криза, што денеска во Брисел го постигнаа ЕУ и Турција, јави ТАСС. „Амнести интренешанл“

Read More

(ВИДЕО) Жените во САД се организираат против Доналд Трамп

Според една нова анкета, жените во САД му го вртат грбот на Доналд Трамп – податок што водителката на телевизијата Фокс њуз Мегин Кели во четвртокот ја изнесе на Твитер.

Read More

Најмалку четворица утрово загинаа при експлозија во центарот на Истанбул

Најмалку четири лица загинаа, а 20 други се повредени денеска при самоубиствен бомбашки напад на главната шопинг улица во центарот на Истанбул, јави ДПА. Нападот се случил на улицата Истиклал,

Read More

За една година во Јемен убиени на 3.200 цивили

Од ескалацијата на конфликтот во Јемен, во март минатата година, па досега, во оваа држава на југот на Арапскиот Полуостров, се убиени 3.218 цивили, а 5.778 други се ранети, соопшти

Read More

Уживајте во вагиналните исчадоци на груевистичкиот перформанс!

Не сум сигурен дека Груевски е во состојба да ја воочи драстичната разлика меѓу позицијата што ја имаше до пред една година и таа што ја има сега. Но, јас

Read More

Се урна авион во Русија, загинаа сите 62 патници и членови на екипажот

Сите 62 патници и членови на екипажот загинаа, кога авион од типот „боинг 737-800“ на авиокомпанијата „Флај Дубаи“ се урна рано изутринава при обид за слетување на аеродромот во рускиот

Read More

Оланд ќе бара брза екстрадиција на Салах Абдеслам во Франција

Францускиот претседател Франсоа Оланд синоќа по завршувањето на Самитот на ЕУ во Брисел, најави дека ќе побара брза екстрадиција во Франција на Салах Абдеслам. Абдеслам е осмничен за логистичката поддршка

Read More

Најбараниот човек на светот фатен жив во Брисел

Абделслам Салах, мозокот на терористичкиот напад на 13 ноември во Париз е уапсен за време на антитерористичката операција во Брисел, пренесуваат медиумите. За време на антитерористичката акција терористот од Париз

Read More

Рација во Брисел, најверојатно уапсен Салах Абдеслам осомничен за нападите во Париз

Салах Абдеслам, осомничен за нападите во Париз во ноември лани, е уапсен, објави белгискиот весник HLN. Белгиски медиуми претходно пренесоа дека денеска еден човек е ранет за време на полициска

Read More