back to homepage

Свет

Харадинај: Косово е непоколебливо во зачувувањето на уставната реалност

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај на денешната средба со заменик-помошникот државен секретар на Соединетите Американски Држави Метју Палмер изјавил дека Косово е непоколебливо во зачувувањето на уставната реалност и суштина, кога

Read More

Албанската Социјалистичка партија разреши 11 претседатели на општински ограноци

Претседателството на албанската владејачка Социјаистичка партија на денешната седница одлучи да ги разреши претседателите на 11 општински ограноци. Разрешувањето е поради „неисполнување на задачите и целите, како и негрижата во

Read More

Ердоган: Убиството на Кашоги било планирано со денови

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги било планирано со денови. Тој пред пратениците во турскиот Парламент наведе дека видео снимките од безбедносните

Read More

Турското МНР го повика на разговор грчкиот амабсадор

Турското Министерство за надворешни работи го повика на разговор грчкиот амабсадор во таа држава. Не се соопштени причините за разговорот. Минатата недела турското Министерство соопшти дека турската морнарица запрела грчка

Read More

Пронајдени делови од телото на убиениот новинар Кашоги

Делови од телото на убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги е пронајдено во бунар на територијата на резиденцијата на Генерал конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул, изјави лидерот на турската партија

Read More

Русија протестира поради легализацијата на марихуана во Канада

За Русија легализацијата на канабисот во Канада е „неприфатлива“ и „лицемерна“ одлука, која „сигурно ќе предизвика значително зголемување на прометот (на марихуана) кон другите земји“. – Оценуваме дека таквиот закон

Read More

(ВИДЕО) Лекарка раскажува за ужасот на тортурата и етничкото чистење на Рохинџите

Докторка од Канада која заминала во бегалски Камп во Бангладеш со цел да се посвети на хуманитарна работа и да им помогне на луѓето од муслиманското малцинство Рохинџи, раскажува за

Read More

Експлозивна направа пронајдена во домот на Џорџ Сорос

Експлозивна направа била пронајдена минатиот понеделник попладне во домот на милијардерот и спонзор на Фондацијата „Отворено општество“ Џорџ Сорос во округот Вестчестер во Њујорк. Полицискиот оддел во Бедфорд изјави дека добил

Read More

Нови инсерти: Саудијци од Конзулатот во Истанбул плата документи ден по убиството на Кашоги

Ден по смртта на саудискиот новинар Џамал Кашоги вработени во Конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул палеле документи, покажуваат најновите објавени инсерти на турската телевизија А Хабер. Инсертите се од

Read More

Истражување: Во Словенија веќе не се смеат на политички вицеви

Шегите на сметка на политичарите во Словенија речиси целосно исчезнаа во однос на време пред повеќе од триесет години, не затоа што се забранети или поради недостаток на „материјал”, туку

Read More

„Њујорк тајмс“: Низа спонтани абортуси на работни места во САД поради ставови на работодавачите

Американскиот весник Њујорк тајмс пишува за серија спонтани абортуси на жени на работно место во САД, каде што нема правна принуда за работодавците да ги преместат на полесни работни места.

Read More

САД го осудија нападот врз српските верници во Исток

Содинетите Американски Држави го осудија нападот врз српските верници, што се случи во неделата попладне во селото Студеница близу косовскиот град Исток и побараа од надлежните органи да ги откријат

Read More

Турција очекува САД да ги укинат санкциите по ослободувањето на американскиот пастор Ендрју Брансон

Турција очекува САД да ги укинат наложените санкции по ослободувањето на американскиот пастор Ендрју Брансон, изјави денеска Ибрахим Калин, портпарол на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. Односите меѓу Турција и

Read More

Рама: Коцкарниците се финансираат од организираниот криминал, ја загрозуваат и националната безбедност

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека коцкарниците се финансираат од организираниот криминал, додавајќи и дека„преку нив се парат пари од криминалот“. Според него, штетата е огромна не само за општеството,

Read More

ГАЛЕРИЈА: Најсмешните транспаренти на масовнот анти-Брегзит протест во Лондон

Пред неколку дена во Лондос се одржа масовен протест на кој над 700 илјади граѓани бараа организирање на нов референдум на кој што повторно би се гласало дали Велика Британија

Read More
view more articles

Актуелно