back to homepage

Пари

Голем профит на хрватската економија од влезот во ЕУ

Откако стана членка на ЕУ, Хрватска ја зголеми трговската размена со членките на Унијата, но и со земјите на ЦЕФТА. Но, хрватскиот надворешен трговски дефицит и натаму е голем, пишува

Read More

Тринаесет апликации на повикот за формирање бизнис акцелератори за млади

Пристигнати се 13 апликации на јавниот повик за формирање бизнис акцелератори за млади, прединвестициска програма и инвестиции за старт ап компании на Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР). Според

Read More

Тевдовски: Продолжува трендот на раст на платите, на годишно ниво 1.400 денари

Растот на просечната плата во јуни годинава во однос на јуни лани од 6,1 процент за министерот за финансии Драган Тевдовски е сериозен раст. - Особено радува фактот што има Read More

Ципрас на Итака ќе ја заврши „одисејата“ со грчката финансиска криза

Островот Итака е локацијата од која грчкиот премиер Алексис Ципрас ќе им се обрати на Грците по повод завршувањето на  последната 3-годишна програма со финансиска помош за земјата и излезот

Read More

Критики за тајната забава на вработените на пропаднатата банка Лиман Брадерс

Стотици поранешни банкари од пропаднатиот гигант Лиман Брадерс планираат да одржат средба во Лондон на 15 септември – односно на десет годишнината од пропаста на банката која ја предизвика светската

Read More

Манчевски: Во јавниот сектор има 2.543 нови вработувања

Во јавниот сектор според последните бројки обезбедени од институциите има 2.543 нови вработувања, соопшти министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски во врска со обвинувањата на ВМРО-ДПМНЕ дека се Read More

Француски Тотал и официјално се повлече од голема гасна зделка во Иран

Иран денеска информираше дека францускиот нафтен гигант Тотал и официјално се повлекол од 20-годишниот план за развој на наоѓалиштето на гас Јужен Парс во водите на Перисискиот Залив, близу Катар.

Read More

Пепси ја купува СодаСтрим за 3,2 милијарди долари

Пепси денеска информираше дека ќе ја купи израелската компанија за домашни апарати за газирани пијалоци СодаСтрим, за 3,2 милијарди долари, јави новинската агенција ДПА. – Ова е важен чекор за

Read More

УЛТРА РАСПРОДАЖБА во Капитол мол од 30ти август до 6ти септември

Време е за попусти, време е за училиште, време е за Капитол мол! Со над 40 продавници, забавен центар за најмалите, и одлични места за забава со пријателите Капитол мол

Read More

Бензините поевтини, а дизелот поскап за половина денар

Бензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат за половина денар по литар, а цената на дизел горивото се зголемува за половина денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката

Read More

75 проценти од Македонците не биле на годишен одмор

Европејците на туристички патувања  годишно вкупно трошат 428 милијарди евра, најмногу Германците 120 милијарди, Французите 71 и Британците 61 милијарда. Најмногу пари за одмор по жител, пак, трошат граѓаните на

Read More

МФ: Фирмите за седум месеци добија 12,7 милијарди денари поврат на ДДВ

Повратот на ДДВ за фирмите во првите седум месеци од годинава изнесува 12,7 милијарди денари (206,4 милиони евра), што е е за 24 отсто повеќе од истиот период лани. Тоа, Read More

Ципрас утре ќе го одбележи излезот на Грција од програмата за финансиска помош

Со обраќање до јавноста, грчкиот премиер, утре, ќе го означи крајот на меморандумската политика.  Утрешниот ден е симболичен за Грција, бидејќи по три години, завршува програмата за финансиска поддршка, што

Read More

МФ: Граѓаните повторно можат да поднесуваат барања за приватизација на државно градежно земјиште

Соопштение на МФ: Министерството за финансии изготви или стави во примена осум закони кои нудат директни поволности за граѓаните и фирмите. Граѓаните повторно можат да поднесуваат барања за приватизација на Read More

Брако: Ние сме единствената домашна компанија што произведува медицинска опрема, работи 15 години и вработува 600 луѓе

Соопштение на БРАКО: Основна дејност на компанијата Брако е производство на жичени и лимено-цевкасти производи, медицински мебел и помагала и телекомуникациската опрема. Брако е единствената домашна компанија што произведува медицинска

Read More