back to homepage

Пари

Случај ФЕНИ: Како дојде до стечајот?

За компаниите стечајот е клиничка смрт и ретко која компанија успеала успешно да помине низ стечајната постапка и да излезе од истата, трансформирајќи се повторно во производен капацитет. Една од

Read More

Македонија и Иран ќе ја продлабочуваат трговската соработка

Стопанствениците од Иран ја гледаат Македонија како порта за влез во регионот и другите земји од Европа. Од друга страна Иран со својата географска положба и поминувањето на главните светски трговски

Read More

ВИДЕО: Се спремаат законски измени – УЈП ќе има увид во сметките на граѓаните, а Царина ќе врши и присилна наплата

Секоја трансакција на сметките на граѓаните и секое евро заштеда да бидат на увид на Управата за јавни приходи. А со барање, банките да можат да ги даваат овие податоци

Read More

ВИДЕО: Кредити за стопанството со камата до 2,9 отсто преку кредитна линија од ЕБОР во вредност од 100 милиони евра

Владата е посветена на создавање подобра бизнис клима и да ја приближи земјата кон ЕУ и НАТО интеграциите, порача премиерот Зоран Заев на форум „Инвестиции за долгорочен економски развој“ во организација

Read More

ППЦ го потпиша договорот за купување на групацијата ЕДС за 4,8 милиони евра

Сопствениците на ЕДС, компанијата за трговија со електрична енергија и на Public Power Corporation, грчката национална компанија за производство на струја, денеска го потпишаа договорот за продажба на 100% од

Read More

Заев: Проектот „Чебрен“ и „Галиште“ ќе биде 220 милиони евра, банките да дадат поволни камати

Чебрен и Галиште ќе биде помала инвестиција од околу 220 милиони евра, а не мегаломански зафат. Македонија сама ќе ја реализира зашто е финансики стабилна, ликивидноста и солвентноста се зголемени, а има

Read More

Бизнисмените бараат поефикасна и побрза администрација и двојно намалување на казните

Поефикасна и побрза администрација, избегнување на честото менување на даночната регулатива, двојно намалување на казните, се само дел од барањата што бизнис заедницата денеска ги упати до првите луѓе на

Read More

Предвидено отворање 980 мали бизниси со Програмата за вработување 2018 со помош на УНДП

Министерството за труд и социјална политика, Агенцијата за вработување и УНДП денеска потпишаа Договор за Годишната програма за вработување 2018, проектирана на 8,3 милиони долари. Како што беше речено на

Read More

Економски институт: Невработеноста опаѓа затоа што младите ни одат во странство

Последиците од политичката криза во Македонија врз пазарот на трудот се неповолни, иако релативно малку се одразија врз вработеноста и невработеноста, но имаа значајно влијание врз неговата ефикасност, покажува истражувањето

Read More

Отфрлената кривична за Макпетрол само еден од низата притисоци врз нафтениот гигант во претходните години

Затворањето на кривичната постапка против првите луѓе на Макпетрол, отворена пред две години, во времето на власта на ВМРО-ДПМНЕ, е последната во низата битки кои нафтениот гигант ги биеше во

Read More

Позајмени 19,5 милиони евра преку 30-годишна државна обврзница, Финансии се пофали дека такви издаваат САД и Германија

Првпат на македонскиот пазар на капитал денеска е издадена државна обврзница со време на достасување од 30 години. Продадена на сума од една милијарда и 200 милиони денари  или 19,5

Read More

Finance Think: Порастот на платата во јануари и падот во февруари се од сезонски ефект

Просечната нето плата за 2018 година ќе се движи околу 24.000 денари, оценува Институтот за економски и политички истражувања Finance Think. Наглиот пораст на просечната плата во јануари 2018 година според

Read More

Завод за статистика: Просечната месечна нето-плата во февруари 23.158 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во февруари изнесувала 23.158 денари, а бруто-платата 33.994 денари, објави Државниот завод за статистика. Зголемувањето на платата изнесува 3,6 проценти во однос на истиот месец лани. Ваквото

Read More

Лидерот на европскиот пазар „Гринјард“ доаѓа во Македонија, ќе бара извозници на свежо овошје и зеленчук

Идната недела во Македонија ќе дојдат претставници на „Гринјард“, компанијата – лидер во обезбедувањето свежо овошје и зеленчук за европските супермаркети. Како што најави Татјана Марковска од Канцеларијата за економски

Read More

ФОТО: НБРМ откри како ќе изгледаат новите пластифицирани банкноти од 10 и 50 денари

НБРМ го претстави првичниот сликовен приказ на првите полимерни банкноти на Република Македонија, коишто на 15 мај годинава влегуваат во оптек, а се во апоенска вредност од 10 и 50

Read More