back to homepage

Мозаик

50 години сексуална револуција: Слобода или нов притисок?

1968 – година која во Германија ја обележаа бунтови. Ослободување од застарените сфаќања, гласеше девизата на револуционерите на универзитетите. Истото важеше и за сексот. Што преостана од сексуалниот револт? Комуна

Read More

Израелски научници успеале да го намалат за 40 отсто шеќерот во колачи, без да го променат вкусот

Израелски научници дознале како да ја намалат содржината на шеќер во колачи за 40 отсто, без да го променат вкусот. Откритието е на прехранбената компанија „DouxMatok“, пренесе весникот „Дејли Мејл“.

Read More

„Паѓаат“ поради нов тренд на Инстаграм

– Лажните паѓања и тоа на невообичаени места се новата забава за корисниците на Инстаграм. Се „паѓа“ пред автомобили, на јахти, на аеродроми, во трговски центри, во базени… Таквиот нов

Read More

Сите „паѓаат“ поради новиот тренд на Инстаграм – погледнете ги фотографиите #fallingstars

Лажните паѓања и тоа на невообичаени места се новата забава за корисниците на Инстаграм. Се „паѓа“ пред автомобили, на јахти, на аеродроми, во трговски центри, во базени… Таквиот нов тренд

Read More

(ВИДЕО) Полицајка од Аргентина надои болно бебе во болницата каде што работи

Полицајка која била на должност во една аргентинска детска болница, реагираше одговорно и грижливо, кога во установата било примено неухрането бебе, претходно пронајдено како живее во тешки услови. Имено, Селесте Ајала,

Read More

Принцот Чарлс може да си го смени името пред да седне на престолот

Принцот Чарлс (69) чека на ред за престолот на Британската Монархија повеќе од 60 години, со што стана единствен член на кралското семејство кој толку долго чекал. Но кога ќе

Read More

Во болница во САД истовремено забремениле 16 медицински сестри

 Во една болница во американската сојузна држава Аризона речиси истовремено забремениле 16 медицински сестри, што е 10 отсто од персоналот на Одделението за интензивна нега. По тој повод имаше и прес-конференција, на

Read More

Во Германија паднал најголемиот град регистриран досега во Европа

Најголемиот град што некогаш паднал во Европа, е регистриран во Германија, и тоа со големина на зрното од 25 сантиметри, соопшти Технолошкиот институт во Карлсруе, Германија. На второ место е

Read More

Германија: Немаме подготвен план за доаѓање на вонземјани

Германската Влада соопшти дека не направила никаков подготвителен план во случај да се појават вонземјани на територијата на земјата. Во одговор на прашањето од пратеникот Дитер Јанечек, од опозициската партија

Read More

Хилари Клинтон и Спилберг ќе снимаат серија

Хилари Клинтон и Стивен Спилберг ќе копродуцираат телевизиска серија за правото на жените на глас, која го носи името „Часот на жената“. – Фасцинирана сум од можноста да соработувам со

Read More

Тесла може да пушти електромобил за 25.000 долари по три години

Најдостапниот електромобил на Тесла во моментов чини 35.000 долари – тоа е седанот Модел 3. Но шефот на компанијата Елон Маск навести уште подостапен автомобил во наредните години. Кога го

Read More

Германски ресторан забрани доаѓање на деца во вечерните часови

 Еден ресторан на германскиот остров Риген, забрани доаѓање на деца во вечерните часови. Гости кои се на возраст под 14 години по 17.00 часот нема да може да јадат во

Read More

ГАЛЕРИЈА: Како “уникатните” фотографии на Инстраграм стануваат здодевно слични

Дали некогаш сте добиле впечаток дека дел од фотографиите на инстаграм се иритантно слични? Девојка од Алјаска посветена на истакнување на “визуелната сличност” на фотографиите на “трендсетерите” на “инфлуенсерите” отворила

Read More

Траволта и Њутн Џон танцуваа на 40-тиот роденден на „Брилијантин“

Глумците Џон Траволта (64) и Оливија Њутн Џон (69) го прославија 40-тиот роденден на познатиот мјузикл „Брилијантин“, во кој ги играа главните улоги. Траволта и Оливија танцувале за време на

Read More

„Ејпл“ нема да ги зголемува цените на „Ајфон“

Пред една година, „Ејпл“ сериозно ги зголеми цените на паметните телефони, а „Ајфон X“ ја прескокна психолошката бариера од 1.000 долари. Според анализата на „TrendForce“ компанијата од Купертино нема да

Read More