back to homepage

Мозаик

За две години „изел“ 122 шајки

Лекари во главниот град на Етиопија, Адис Абеба од желудник на 30-годишен пациент извадиле 122 шајки и уште некои остри предмети. Пациентот веќе 10 години имал ментални проблеми и пред

Read More

„Маја готви“ – гранола плочки со црно чоколадо

Родителите често имаат проблем да им подготват на децата здрави ужинки за на училиште. Со истото се соочила и Маја и затоа во оваа епизода ќе се обиде да им

Read More

Ортопедската количка на Хокинг на аукција

Лични предмети на починатиот физичар Стивен Хокинг наскоро ќе се најдат на аукција на Кристи’с. Меѓу 22-та предмета ќе бидат и неколку оригинали од стручни написи, сценарио за епизода од

Read More

Без мака – совладај странски јазик за 2 недели со оваа чудесна метода

Полиглотот Арон Стоун, кој течно зборува 23 јазици, ја претставува на Македонците својата славна 2-неделна формула за учење јазик. Таа овозможува за краток временски период да го совладате материјалот кој на

Read More

Џекпотот на американскиот „Мега милионс“ достигна 1,6 милијарда долари

Џекпотот на играта на среќа „Мега милионс“ на државната лотарија на САД порасна на 1,6 милијарда долари, откако главната премија не се падна ниту при синоќешното извлекување. Џекпотот од 1,6

Read More

ВИДЕО: „Маја готви“ – пржени лепчиња и вафли

Денеска Маја подготвува рецепти совршени за да забавувате група деца. Се прават брзо, а на децата ќе им се допадне изборот. Класични пржени лепчиња, но полнети со моцарела за да

Read More

Пивото и чоколадото наскоро ќе исчезнат поради глобалното затоплување

Стотици милиони љубители на пиво ширум светот би можеле за само неколку децении да останат без својот омилен пијалак. Посевите на растенијата од кои се произведува пивото исчезнуваат поради глобалното

Read More

иБеј го обвини Амазон за нефер бизнис практики

Двете најголеми интернет маркетинг компании влегоа во битка откако иБеј официјално покрена тужба против Амазон, во која обвиненува за нефер бизнис практики. Адвокатите на компанијата велат дека биле жртви на

Read More

Производителите на компоненти очекуваат слаба продажба на новите модели на АјФон

Тајванските добавувачи на компоненти за трите нови модели на АјФон се внимателни во предвидувањата за нивните побарувања. И покрај претстојната премиера на поевтиниот АјФон ИксАр, тие очекуваат релативно ниска продажба

Read More

ВИДЕО: „Маја готви“ – тортиљи со телешко месо, салца и авокадо

Денеска на менито во кујната на Маја има мексиканска храна – тортиљи со телешко месо и сите соодветни зачини. Гостин во кујната е и комшичето Максим, кој во една од

Read More

Направете го овој едноставен сируп од коприва и прочистете си ја крвта

Сирупот од коприва често се користи за прочистување на крвта, но тој исто така може да биде и вкусен и освежителен пијалак доколку го промешате со малку минерална вода и

Read More

Руски научници развиваат лек против рак достапен за сите

Научници од Сибир, со поддршка на Рускиот фонд за базични истражувања работат на развој на нов лек за имунотерапија на онколошки болести. Механизмот на имунотерапијата се заснова врз откритијата на добитникот

Read More

(ВИДЕО) Маја готви: Лазања со модар патлиџан и со црвен и бел сос

Денешниот рецепт сигурно најмногу ќе ги израдува обожавателите на тестенини. Лазања со црвено-бел сос, без месо е одличен избор за фамилијарен ручек, а исто така може да ја направите во

Read More

Последните зборови на модната блогерка која почина од рак

Кирзајда Родригез, популарна блогерка од Доминиканска Република, почина по 10-месечна борба со рак на стомакот. 40-годишната блогерка била дијагностицирана со рак во четврта фаза минатиот ноември и секогаш отворено зборувала

Read More

(ВИДОЕ) Маја готви: Ориз со свинско месо според рецепт од кинеската кујна

Денешната инспирација ни е од кинеската кујна. Кинеската кујна има интересна култура на мали залчиња, кои на одреден начин контролираат колку храна се конзумира. За денешното јадење, Маја приготви рецепт

Read More