back to homepage

Македонија

Ташевска-Ременски:Одлуките на патот до ЕУ и НАТО се носат со консензус, помирувањето треба да не обедини сите околу националните интереси

Патриотизмот во 21. век е посветеност на обезбедување сигурна и безбедна иднина за Република Македонија и за нејзиниот пат во евроатланските интеграции, да стане 30-та членка на НАТО и да

Read More

Во Прага средба на Џафери со принцот Карел Шварценберг, заменик-претседател на Комисијата за надворешни работи     

Во рамки на официјалната посета на Чешката Република, претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, во Домот на пратениците оствари заедничка средба со принцот Карел Шварценберг заменик-претседател на Комисијата

Read More

Газдата на „Секјуриком“: За пари ми ветија слобода!

Скандалот „Секјуриком“ и понатаму се провлекува под радарот на јавноста, иако овој корупциски случај во меѓувреме доби нови и по малку филмски димензии. За скандалот БИРН пишуваше уште пред три години. Сомнежот

Read More

Славчо Попоски, силен северен ветер со удари до 80 км/час, нов студен бран се движи кон Македонија

До крајот на денов облачноста на повеќе места ќе се намали а ќе дува и слаб до умерен ветер од северен и од североисточен правец. Потоа во текот на утрешниот

Read More

Заев го честита Денот на македонската револуционерна борба: Пруживме рака за помирување со сите наши соседи. Да си пружиме рака и дома

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, по повод празникот Ден на македонската револуционерна борба – 23 Октомври, упати честитки до македонскиот народ и до сите граѓани на Република

Read More

Мирослав Церар: Словенија е силен поддржувач на Македонија на нејзиниот пат кон ЕУ и НАТО

Ова е втора посета на РМ на Миро Церар годинава, но овој пат во својство на шеф на словенечката дипломатија. На  почетокот на април, беше во официјална посета на земјава

Read More

Автомобил удрил во пешак и тешко го повредил

Автомобил „рено клио“ со тетовски регистерски таблици управуван од Д.Т.(44) од селото Сараќино удрил во пешакот Б.Б.(74) од Тетово. Од ударот пешакот се здобил со тешки повреди по шо бил

Read More

Коѕијас: Во наш интерес е ПЈРМ да се стабилизира и да имаме сојузништво

Каков сосед сакаме, под влијание на Турција? Поделен меѓу Албанија и Бугарија?, се праша поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас за време на неговиот говор од градот

Read More

Чавушоглу: Турција подготвена да соработува во истрагата за Кашоги во ОН

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут  Чавушоглу изјави за Анадолија дека „иако задоцнето, важно е прифаќањето на Саудиска Арабија дека новинарот Кашоги е убиен.“ -Турција е подготвена да соработува во

Read More

СДСМ:Македонија избира обединување, Груевски и Мицкоски остануваат закопани во режим и криминал

Сooпштение на СДСМ: Цела Македонија уште еднаш го виде режимското лице на раководството на ВМРО-ДПМНЕ. Режимот делува најпанично кога целосно се распаѓа и кога го губи тлото под нозете, осветувајќи

Read More

ВМРО-ДПМНЕ од партија се претвори во секта на Мицкоски

ВМРО-ДПМНЕ го дочека Денот на македонската револуционерна борба, 23-ти октомври, во атмосфера на чистки, внатрешни поделби и без надеж дека ќе се демократизира под палката на сегашното раководство „Чекорење од

Read More

Џафери: Нека овој ден биде потсетник дека секој ден е борба за подобар живот

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери испрати честитка по повод 23 Октомври, Денот на македонската револуционерна борба. – Дозволете во својство на претседател на Собранието на Република Македонија

Read More

Во петок уставните амандмани ќе бидат доставени до Собранието

Во петок се очекува Владата да ги достави до Собранието нацрт уставните амандмани. Ова е следна фаза,  по  одлуката на 80 пратеници кои гласаа „за“ пристапување кон промена на Уставот.

Read More

Продановиќ-Бојовиќ: Африканските ритуално-религиски предмети се уметнички најсодржајни

До 17 декември македонската јавност има ретка можност во Музејот на Македонија да види автентични обредни предмети од дрво од народите на западна Африка. За презентација ги отстапи нивниот матичен

Read More

Иванов: Народот ги слави храбрите, а историјата ги презира страшливите

Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, испрати честитка по повод одбележувањето на државниот празник 23 Oктомври – Денот на Mакедонската револуционерна борба. -Највозвишена цел на еден народ е да создаде своја држава. Само

Read More