back to homepage

Култура

(ВИДЕО) Алаѓозовски: Канческа ќе одговара, министерот повеќе нема да носи одлуки за парите во Годишната програма

Прес конференција, Роберт Алаѓозовски, претседател на Комисијата за култура на СДСМ Скопје, 23.01.2017 Почитувани, Оправдани се реакциите и незадоволството на уметничката и авторската јавност за самоволието со кое Елизабета Канчевска

Read More

Што сѐ поддржува Култура – од концерт на Калиопи до изборот „Сајт на годината“

Калиопи Букле со концерт насловен „Калиопи – Симфоника“, Андријана Јаневска со концерт по повод 20 години на сцената, како и концерт „20 години Нокаут“ и солистички концерт на групата „ДНК“

Read More

„Оревокршачка“ – денеска во МОБ

На Големата сцена во Македонската опера и балет (МОБ) денеска напладне ќе биде изведена балетската претстава  за деца „Оревокршачка“. Авторот на оваа бајка, Т.А.Хофман, дејството го поврзал со празнувањето на големите празници.

Read More

9 филмови кои вреди да ги погледнете пред номинациите за Оскари 2017-та

Оскарите ќе се одржат на 26-ти февруари 2017-та година. Но, како и секоја година, така и оваа започнаа да се шират претпоставки околу тоа кои филмови ќе се најдат меѓу

Read More

Штрајк на уметноста на денот на инагурација на Трамп

Стотици уметници го потпишаа повикот за Штрајкот на уметноста (Art strike) на денот на инагурацијата на Доналд Трамп за претедател на САД, тоа значи многу повеќе отколку еден ден протест.

Read More

Продавница АПоТЕКА во склоп на Младинскиот културен центар

Младинскиот културен центар по повод Роденденот на уметноста, кој го прославува во изминатите шест години, денеска ќе отвори продавница за дискови, книги, ракотворби… со назив АПоТЕКА. Модерно опремената продавница каде

Read More

ГАЛЕРИЈА: (По)малку познатата уметност на Мајлс Дејвис

Како еден од  најголемите џез уметници на сите времиња (според британските џез радија Џез еф-ем и Би-Би-си радио) во сенка останува еден друг сегмент од уметноста на Мајлс Дејви, односно

Read More

ГАЛЕРИЈА: Големите теми во уметноста: „Сонот“ кај Дали, Реноар, Гоја, Пикасо…

Селекција на дел од сликите поврзани со темата на „сонот“ во делата на големите уметници како Дали, Реноар, Гоја, Пикасо, Тулуз-Лотрек, Рубенс, Лусијан Фројд, Гвидо Рени, Реноар…  

Read More

Дали првите уметници биле претежно жени?

Најголем дел од најстарите познати пештерски уметнички слики ги направиле жени, сугерира новата анализа на прастари отпечатоци. Повеќето научници установиле дека древните уметници биле претежно мажи, па ова неодамнешно откритие

Read More

Изведба на операта „Дон Џовани“ со солисти од Италија

Македонската опера и балет вечер ќе го изведе популарното оперско дело од Моцарт „Дон Џовани“. Во  најновата изведба диригент ќе биде Џанлука Мартиненги од Италија, кој е шеф-диригент во МОБ

Read More

На Митко Гогов му е потребна финансиска помош за да ја подигне наградата од конкурсот „Il Parnaso“ во Италија

На македонскиот уметник, поет и граѓански активист Митко Гогов му се потребни 500 евра за да може да отпатува во Каникати, град во регионот на Сицилија и да си ја подигне

Read More

(ВИДЕО) Тони и Марио во „Преспав“ се првиот истополов пар воопшто во една македонска телевизиска серија

Серијата „Преспав“ која се емитува на Телма влезе во историјата како прва која прикажа истополова двојка во македонскиот телевизиски етер. Станува збор за парот Тони (Игор Стојчевски), еден од сопствениците

Read More

Приврзок поврзан со Ана Франк пронајден при ископување на концентрациски камп

Археолозите открија многу артефакти кои некогаш припаѓале на жртвите од Холокаустот при истражување на локацијата во Собибор, поранешен нацистички концентрациски камп во источна Полска. Меѓу нив и приврзок кој веројатно

Read More

(ФОТО) Бизарна скулптура – позлатен измет од 350 долари

Ова е скулптурата што претставува позлатен измет. Доколку поради некоја причина сакате да купите позлатен телесен измет, треба да знаете дека неговата цена е 350 долари. Малку поевтина опција доаѓа

Read More

Комеморативна седница на ФМУ и МОБ за Саша Николовски Ѓумар

Факултетот за музичка уметност-Скопје во среда, 18 јануари 2017, од 11 часот во Македонската опера и балет ќе одржи комеморативна седница за својот редовен професор, диригентот  Саша Николовски Ѓумар, кој

Read More