back to homepage

Актуелно

ВИДЕО: „Изгубена“ Саботажа

„Изгубена“ Саботажа, емитувана на 21 мај 2018 година (понеделник) на ТВ Алсат-М во емисијата „360 степени“. автор: Среќко Поповски монтажа: Коста А.

Read More

(ВИДЕО) 360 Степени: Целосна анализа за пакетот заснован на „Република Илинденска Македонија“ и реакциите во Македонија и во Грција

Во новото издание на „360 Степени“ на ТВ Алсат-М (21.05.2018): – Дали пакетот заснован на „Република Илинденска Македонија“ е потрошен; – Во Грција – кампања против Илинденска Македонија, но и текстови и

Read More

Корумпираниот систем на брутален начин го претвора сонот во кошмар – „Лица“ со Анета Кочишки

Посвојувањето дете за Кристина Кузманова значело исполнување на животниот сон – да стане родител. Во 2013, на само еден потпис пред и официјално да биде мајка на 5-годишното дете, сонот

Read More

Османи: Албанската верзија на предлогот за името и фонетички и граматички звучи албански

За вицепремиерот задолжен за евроинтеграции Бујар Османи Република Илинденска Македонија, на албански онака, како што ја кажа премиерот Зоран Заев во саботата по лидерската средба, која во себе го содржи

Read More

(ВИДЕО) Вечерва во „360 Степени“: Дали пакетот заснован на „Република Илинденска Македонија“ е потрошен?

Вечерва, (21.05.2018) во 22:30, во „360 Степени“ на ТВ Алсат-М: – Дали пакетот заснован на „Република Илинденска Македонија“ е потрошен; – Во Грција – кампања против Илинденска Македонија, но и

Read More

За рушењето на „Беко“ – од авторот арх. Мимоза Томиќ Несторова

Повод не е изградба, достигнување во архитектурата, туку рушење. Имено, за оваа информација не се зборува ниту во печатот, ниту во медиумите, не се јавија со коментар ниту Сојузот на

Read More

(ВИДЕО) Канабисoт би можел во Македонија да донесе сто милиони евра годишно

Седум компанија во Македонија со мешан капитал произведуваат канабис од кој потоа ќе се произведува масло за медицинска употреба. Интересите за оваа индустрија се зголемуваат и затоа владата работи на

Read More

Анкета: Жителите на Косово се плашат од повратниците од ИД

Граѓаните на Косово се уверени дека насилниот верски екстремизам останува сериозна закана за националната безбедност, покажа најновото истражување на јавното мислење во врска со повратниците војните во странство. Како што

Read More

Решението е на дофат

Човек со столарска алатка чукнал на вратата на еден фармер, надевајќи се на некаква работа. „Секако“ – му рекол домаќинот – „со брат ми од другата страна на потокот не

Read More

Собранието го донесе Законот за енергетика

Собранието попладнево го донесе Законот за енергетика во целина, откако претходно пратенците дискутираа за дополнетиот предлог-закон во второ читање. Вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, одговарајќи на забелешките од

Read More

Назначен нов директор на прилепски „Еурокомпозит“

Дипломираниот машински инженер од Прилеп Златко Граороски е нов директор на прилепската наменска фабрика „Еурокомпозит“. Граороски, кој доаѓа од приватна фирма, вели дека денеска официјално е назначен од претставникот на

Read More

Дескоска оди во правда, Адеми во обрзование. Алаѓозовски заминува од култура…

Рената Тренеска Дескоска од министер за образование од СДСМ оди во министерството за правда, а во образование Арбр Адеми, сегашен заменик министер за образование од ДУИ. Трампата на ресорите образование

Read More

Расправата за „Титаник“ продолжува на 28 мај

Со воведни говори на останатите адвокати на одбраната на обвинетите во предметот на СЈО „Титаник“ расправата по него ќе продолжи на 28 мај. Денеска воведни говори имаа адвокатите на дел

Read More

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е по втор пат амнестиран политичар

Заев од пред малку е по втор пат амнестиран политичар за очигледен криминал! Зоран Заев повторно избега од соочување со правдата и со одговорност за криминално однесување, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Read More

Поразот, митот и името

Дали поразот ќе ни биде вграден во името на државата, како што ни е вграден генетски во свеста. И да беше една добра сатира, или пародија, сеедно, името „Република Илинденска

Read More