back to homepage

Актуелно

(ВИДЕО) Кит направен од пластичен отпад

Огромен кит направен од пластиечн отпад собиран чеири месеци е поставен на уметничкото триенале во Бриж за да потсетува на количината пластичен отпад кој масовно го произведуваме, а кој може

Read More

Дојрански договор

Ај па да не одиме на референдум! И наместо да се занимаваме со договорот со Грција и влезот во ЕУ и НАТО да се занимаваме со барањата на Мицкоски. Што

Read More

Вонредната состојба е мртва, да живее Ердоган-состојбата!

Вонредната состојба во Турција беше продолжувана седум пати, по две години, сега конечно е укината. Но, со планираниот антитерористички закон, вонредната состојба ќе стане трајно задржана, коментира Хулија Шенк. Од

Read More

Нова: Фирма формирана во април единствена на тендерот тежок 35 милиони евра

Само една фирма се јавила на големиот тендер за реагенси чии понуди беа отворени пред неколку дена во Министерството за здравство. Станува збор за фирмата АХР ЛАБ увоз-извоз ДООЕЛ Скопје,

Read More

ГАЛЕРИЈА: Отворен саркофагот кој бил затворен 2.000 години – погледнете што пронајдоа

Големиот црн ковчег пронајден во Александрија, Египет, кој не бил отворен повеќе од 2.000 години, го привлече вниманието на целиот Интернет каде што луѓето се поделија во две категории –

Read More

Коен тајно снимал разговор со Трамп за исплата на модел на Плејбој

Мајкл Коен, поранешен долгогодишен адвокат на американскиот претседател Доналд Трамп, тајно снимил разговор со Трамп во септември 2016 година, во кој разговарале за исплатата на поранешниот модел на Плејбој, која

Read More

Жестока на моменти и тензична атмосфера на Комисијата за европски прашања околу Изборниот законик

Жестока расправа на собраниската комисија за европски прашања за измените на Изборниот законик, пратениците од власта и опозицијата со меѓусебни обвинувања, дофрлања и тропање по маси. Претседателот на собраниската Комисија

Read More

ГАЛЕРИЈА: 120 најдобри хотели отворени годинава (втор дел)

Дел од хотелите со најубав ентериер отворени годинава во градови меѓу кои Копенхаген, Лондон, Париз. Њујорк, Лаос но и на Бахамите, Бали, Малдиви, Прованса…

Read More

Грчкиот амбасадор во Москва повикан на разговор поради антируски изјави

Руската влада го повика на разговор грчкиот амбасадор во знак на протест поради протерувањето на двајца руски дипломати, како дел од несогласување околу плановите на Македонија за членство во НАТО.

Read More

Најплатени професии во Македонија

Државниот завод за статистика ја објави листата на најдобро платени професии во Македонија во месец мај: 1. Компјутерско програмирање, консултантски и сродни дејности – 55.842 ден. 2. Воздухопловен транспорт – 52.076

Read More

Орбан со писмо до Заев го поздрави договорот со Грција, одлуката за преговори со ЕУ и поканата од НАТО

Претседателот на Владата на Унгарија Виктор Орбан до кабинетот на премиерот Зоран Заев упатил писмо со честитки по повод договорот за македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство меѓу Read More

Истражна постапка за големата автомобилска измама – Оштетените даваат исказ во обвинителството

Измамените во случајот со купопродажба на автомобили денеска и во наредните денови ќе даваат искази во обвинителството. Полицијата ја поднела кривичната пред четири дена, откако ги истажила пријавите на околу

Read More

ЕУ ја предупреди Велика Британија дека има 13 седмици за успешно завршување на преговорите

Главниот преговарач на ЕУ за Брегзит Мишел Барние го предупреди денеска Лондон дека располага со 13 седмици за постигнување договор. Според него, 80 отсто од текстовите дискутирани во нацрт-договорот се

Read More

Чизов: Протерувањето на дипломати од Грција е под влијание однадвор

Постојаниот претставник на Русија во Европската унија, Владимир Чизов изјави дека одлуката на Грција да протера руски дипломати е предизвикана под влијание однадвор. – Не е можно да се објасни

Read More

Рот во понеделник во Скопје- тема референдумот

Германскиот државен министер за Европа во понеделник доаѓа во Скопје на средби со претставници на власта и опозицијата. Како што најави германското МНР, централна тема на состаноците ќе биде договорот

Read More