Берлин: Никој не побара да учествуваме во нападите

Берлин: Никој не побара да учествуваме во нападите
16.04.18   13:10

Прочитано : 125

Print This Article
loading...

САД; Велија Британија и Франција изведоа воздушни напади врз Сирија во петок, а Германија, како еден од сојузниците на овие три земји, во нападот не учествуваше.

Повеќе од 100 проектили неа испалени на хемиски фабрики во Сирија, а нападот го осудија Дамаск и Москва, нарекувајчи го варварски, но и акт на агресија на суверена држава.
Иако се шпекулираше за тоа дали германија ќе учестувва во нападот, таа не го направи тоа.

„Немаше барање Германија да учествува во воената операција“, рече портпаролот на германската Валада, Штефан Зиберт.

Тој рече дека овој став на Берлин е очигледон со самото тоа што го осуди нападот с хемиско оружје кој го изведе режимот на Башар ал Асад.

loading...
  Категории:
view more articles

Актуелно

view more articles

Останати вести