back to homepage

Posts From admin

50 години сексуална револуција: Слобода или нов притисок?

1968 – година која во Германија ја обележаа бунтови. Ослободување од застарените сфаќања, гласеше девизата на револуционерите на универзитетите. Истото важеше и за сексот. Што преостана од сексуалниот револт? Комуна

Read More

Голем профит на хрватската економија од влезот во ЕУ

Откако стана членка на ЕУ, Хрватска ја зголеми трговската размена со членките на Унијата, но и со земјите на ЦЕФТА. Но, хрватскиот надворешен трговски дефицит и натаму е голем, пишува

Read More

„Најужасното место на светот“ – германскиот МНР Мас го посети Аушвиц

За време на еднодневната посета на Полска, германскиот министер за надворешни работи Мас, како прв шеф на германската дипломатија по цели 26 години го посети поранешниот нацистички концентрационен логор Аушвиц,

Read More

Треба ли Германија да ѝ помогне на Турција?

Германија е загрижена за економската стабилност на Турција, но недоволно за да понуди финансиска помош. Но германската поддршка може да биде средство за да се спречи Ердоган да ѝ го

Read More

Албанци

Ви пренесуваме дел од колумната на Џабир Дерала за Цивил Медиа: Референдумот за Спогодбата меѓу Македонија и Грција мора да се одвои од сите други теми. Се работи за историски

Read More

Мицкоски ќе го праша народот

Ви пренесуваме дел од колумната на Ерол Ризаов за „Независен“: Христијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, бил презафатен и работел наголемо на размена на мислења во врска со референдумот. Како народна

Read More

Македонија како село без кучиња

Ви пренесуваме дел од колумната на Слободанка Јовановска за „Независен“: Солза Грчева, Јанко Бачев и други маргиналци како нив во Македонија бараат пари од буџетот на државата за да водат негативна

Read More

Mртвост

или КУЛТУРА НА МОЛКОТ (4) Треба да се читаат умни, учени луѓе. Тие можат да ни помогнат полесно да ги разбереме состојбиве во кои што се наоѓаме, да ги додефинираме,

Read More

Талибанците ја прифатија руската покана за учество во мировни разговори за Авганистан во Москва

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска дека талибанците ја прифатиле покана да учествуваат во преговорите за иднината на Авганистан во Москва. Тој изрази надеж за „продуктивни” разговори

Read More

Кремљ го негира тврдењето на Мајкрософт за нови руски хакерски напади

Кремљ денеска го негираше тврдењето на американскиот компјутерски гигант Мајкрософт дека хакери поврзани со руските власти се мешале во претстојните конгресни избори во САД. Според Мајкрософт, 84 интернет страници поврзани

Read More

Германија бара европски платежен систем независен од САД за да може да тргува со Иран

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Маас денеска повика на создавање на европски платен систем независен од САД, со цел да може да продолжи трговијата со Иран наспроти американските санкции.

Read More

ОЈО ги следи информациите за говорот на омраза на Бачев кон Албанците

Јавното обвинителство соопшти дека ги следи сите информации во врска со говорот на омраза изречен од политички субјекти во Македонија и доколку се утврди дека постојат елементи за кривично дело

Read More

Војската на САД во Европа се извини за „северномакедонските војници во Северна Македонија“

Војската на САД во Европа на својата официјална фејсбук страница се извини за погрешното именување на македонската армија и држава. На јутуб каналот на американската армија, за тренинзите на полигонот

Read More

Филипче вети ретроактивна исплата на заостанатите плати за новите лекари-специјализанти

Министерот за здравство Венко Филипче денеска истакна дека покрај исплатените плати на лекарите-специјализанти чија специјализација е започната од пред неколку години, во постапка е процедура за обезбедување пари за исплаќање

Read More

Барние: Од сега ЕУ и Велика Британија “постојано“ ќе преговараат за Брегзит

Новата рунда преговори за Брегзит заврши без значаен напредок, но со заложби од двете страни за интензивирање на преговорите, порачаа двајцата главни преговарачи, Доминик Рааб и Мишел Барние. Разликите остануваат

Read More