back to homepage

Posts From admin

Мицкоски се огласи со честитка за празникот: Новиот почеток значи нова надеж

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку својот Фејсбук профил им го честиташе празникот на македонските граѓани. -Од секој предизвик, искушение, ВМРО-ДПМНЕ, наследник на идеалите и принципите на историското ВМРО излегувало

Read More

Харадинај: Косово е непоколебливо во зачувувањето на уставната реалност

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај на денешната средба со заменик-помошникот државен секретар на Соединетите Американски Држави Метју Палмер изјавил дека Косово е непоколебливо во зачувувањето на уставната реалност и суштина, кога

Read More

МНР: Коментарите на Русија се целосно неосновани и невистинити. Пратениците донесоа одлука која ги рефлектира децениските заложби за членство во НАТО и ЕУ

Соопштение на МНР: Министерството за надворешни работи на Република Македонија категорично ги отфрла наводите и квалификациите изнесени во коментарот на Департманот за информирање на Министерството за надворешни работи на Руската

Read More

Албанската Социјалистичка партија разреши 11 претседатели на општински ограноци

Претседателството на албанската владејачка Социјаистичка партија на денешната седница одлучи да ги разреши претседателите на 11 општински ограноци. Разрешувањето е поради „неисполнување на задачите и целите, како и негрижата во

Read More

25 работи што не сте ги знаеле за актерот Игор Стојчевски (ФОТО)

Еден од омилените актери во Македонија, Игор Стојчевски беше гостин во рубриката „Работи што не сте ги знаеле за…“ на „Ексклузив“ и веруваме дека успеавте да дознаете нешто повеќе за

Read More

(ВИДЕО) 360˚ Интервју со Канческа-Милевска: Во ниеден момент не сум ја предала партијата, стојам зад мојата одлука и никој не ми вршел притисок

Поранешната министерка за култура, а сега една од пратеничките од опозицијата која гласаше за отворање на уставните измени, Елизабета Канческа-Милевска во интервју за „360 Степени“, зборуваше за одлуката да гласа, тврдењата

Read More

Член на ВМРО-ДПМНЕ за НОВА: Немаше странски служби, прислушуваше Мијалков

Член на ЦК на ВМРО ДПМНЕ во изјави за порталот Нова кажа дека “немало никакви странски служби, не прислушуваше Мијалков”. На вчерашната седница на ЦК на ВМРО ДПМНЕ најдраматичен момент,

Read More

Ташевска-Ременски:Одлуките на патот до ЕУ и НАТО се носат со консензус, помирувањето треба да не обедини сите околу националните интереси

Патриотизмот во 21. век е посветеност на обезбедување сигурна и безбедна иднина за Република Македонија и за нејзиниот пат во евроатланските интеграции, да стане 30-та членка на НАТО и да

Read More

Нова демократија: Ако Ципрас се плаши, Коѕијас да го објави писмото со неговата оставка

Најголемата грчка опозициска партија Нова демократија, и денес преку соопштение бара грчката влада да го објави писмото со оставката на Никос Коѕијас и вели дека ако Ципрас се плаши, тогаш

Read More

Претстави од седум земји на 12. Интернационален театарски фестивал „Скупи“

Од утре до 30 октомври во Младинскиот културен центар ќе се одржува 12. Интернационален театарски фестивал „Скупи“, на кој ќе гостуваат седум претстави од исто толку земји. Селекторот Сенко Велинов

Read More

Во Прага средба на Џафери со принцот Карел Шварценберг, заменик-претседател на Комисијата за надворешни работи     

Во рамки на официјалната посета на Чешката Република, претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, во Домот на пратениците оствари заедничка средба со принцот Карел Шварценберг заменик-претседател на Комисијата

Read More

Ердоган: Убиството на Кашоги било планирано со денови

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги било планирано со денови. Тој пред пратениците во турскиот Парламент наведе дека видео снимките од безбедносните

Read More

Газдата на „Секјуриком“: За пари ми ветија слобода!

Скандалот „Секјуриком“ и понатаму се провлекува под радарот на јавноста, иако овој корупциски случај во меѓувреме доби нови и по малку филмски димензии. За скандалот БИРН пишуваше уште пред три години. Сомнежот

Read More

Славчо Попоски, силен северен ветер со удари до 80 км/час, нов студен бран се движи кон Македонија

До крајот на денов облачноста на повеќе места ќе се намали а ќе дува и слаб до умерен ветер од северен и од североисточен правец. Потоа во текот на утрешниот

Read More

ГАЛЕРИЈА: Ликовите на Дизни на „масла на платно“

Американскaта уметница Хедер Теурер прави слики од ликови кои ги создал Дизни, но во техника масло на платно и вели дека сака да ја надмине појавноста и да пронајде ново

Read More
view more articles

Актуелно