show all Најнови вести

Најнови вести

Прочитај повеќе
show all Македонија

Македонија

Интервју на Шкариќ за Телма: Референдумското прашање треба да биде кратко и јасно

Референдумското прашање треба да го состои називот на договорот со Грција, смета професорот Светомир Шкариќ. Иако станува збор за долг назив, професорот Шкариќ во интервју за Телма вели дека секој

Read More

Општина Центар: Надминати се проблемите со блокада на сметката, долгот е од Тодоровиќ

Проблемите со блокадата на општинската сметка се надминати, платите се исплатени и сите сектори и одделенија во општината функционираат нормално

(ВИДЕО) Директорот на Фонд за иновации, Деспотовски: Сопственичката структура не игра улога при распределбата на државните пари

Не инвестиравме во новинари и уредници туку во печатница која работи комерцијално. А сопственичката структура на компаниите не е критериум

Запален џипот на Арменд Рамадани: Стилистот прашува што е следно? (ФОТОГРАФИИ)

Утрово беше запален џипот на познатиот фризер и стилист Арменд Рамадани и тоа пред неговиот дом во „Скопје – Север“

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ не беше способна да ја реализира браната Конско

Скопје, 21 јули 2018 ВМРО-ДПМНЕ не беше способна да ја реализира браната Конско, обезбедување на здрава животна средина е врвни

Вицепремиерот Османи се надева на консензус за стратешките прашања

Продолжението од лидерската средба во потесен состав е закажано за в понеделник во 9 часот и се надевам дека ќе

ВМРО-ДПМНЕ побара оставки од Анѓушев и Деспотовски

ВМРО-ДПМНЕ денеска побара оставки од вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев и од директорот на Фондот за иновации, Јован

Во Струмица консултативна средба за рудникот за бакар и злато Иловица-Штука

Цијанид и сулфурна киселина нема да се користи и ќе се формира независно тело за мониторинг, беше посочено на синоќешната консултативна

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да се заложи за иднината на Македонија, а не во амнестија на криминалот

21 јули 2018 Шпекулациите околу средбата на четирите најголеми парламентарни партии што ги пласира ВМРО-ДПМНЕ во одредени медиуми, не помагаат

СДСМ: Заврши времето на селективност, правилата важат за сите подеднакво

21 јули 2018 СДСМ како одговорна партија отсекогаш се залага и ќе се залага за рамноправност, еднаквост и доследно почитување

Заев: Ако има неправилности во тендерите ќе барам ревизија на одлуките

Правилата мора да важат еднакво за сите, никој не смее да биде фаворизиран. Ова за НОВА го изјави премиерот Зоран

Прочитај повеќе

Салвини нареди депортација на 57 мигранти од Тунис

Италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Салвини најави дека ќе бидат депортирани 57 Тунижанци, кои беа уапсени во Медитеранот. Тој изјавата ја даде само неколку часа откако мигрантите беа доведени

Read More

Лавров: Бутина е уапсена под „фабрикувани обвиненија“

Шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров во телефонскиот разговор со американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека уапсената Русинка, Марија

Најмалку 20 луѓе загинаа во поплавите во Виетнам

Тропската бура Сон Тин, која во четвртокот го погоди северниот дел на Виетнам, усмрти 20 луѓе, сооопштија денеска виетнамските власти.

Трамп: Вашиот омилен претседател не направи ништо лошо

Американскиот претседател Доналд Трамп денеска на Твитер напиша дека „можеби е незаконски“ адвокат да го снима клиентот. Твитот на Трамп

Се самоуби пакистански политичар бидејќи немал поддршка од синовите

Независниот кандидат на парламентарните избори во Пакистан, Мохамад Ахмед Мугал се самоуби бидејќи неговите синови не ја поддржувале неговата политика,

Кочијанчич: Дијалогот Белград – Приштина продолжува во септември

Портпаролката на Европска унија, Маја Коцијанчич изјави дека дијалогот помеѓу претседателот на Србија и на Косово, Александар Вучиќ и Хашим

Путин и Макрон разговараа за хуманитарна акција во Сирија

Претседателот на Русија, Владимир Путин денеска телефонски разговараше со францускиот колега Емануел Макрон за заедничка хуманитарна акција во Сирија, посебно

Австралија ги одбива сите бродови со мигранти, илјадници луѓе протестираат низ целата земја

Илјадници демонстранти денеска излегоа на улиците во повеќе австралиски градови, барајќи прекин на строгата имиграциска политика, во рамките на која

Хамнеи: Вашингтон е некредибилен, преговори би биле грешка

Врховниот ирански лидер, ајатолахот Али Хамнеи изјави денеска дека преговори со САД би биле „очигледна грешка”, бидејќи според него, Вашингтон

По две децении, Еритреја назначи амбасадор во Етиопија

Еритреја го назначи својот прв амбасадор во соседна Етиопија по две децении. Таа функција ќе ја извршува Семере Русом, актуелнен

Прочитај повеќе
show all Мозаик

Мозаик

Вдомен мачорот кој ги предвидуваше резултатите од Мундијалот

Мачорот Ахил од музејот „Ермитаж“ во Санкт Петербург, кој стекна светска слава со предвидувањата на резултатите од неодамна одржаното Светско првенство во Русија, ќе го вдоми неговата ветеринарка Ана Кондратјева.

Read More

Астронаут од Меѓународната вселенска станица настапи на концерт на Крафтверк (видео)

Германскиот астронаут Александер Герст синоќа „упадна“ на концертот на Крафтверк со настап, кој го имаше на Меѓународната вселенска станица (МСС).

Виена забранува „смрдлива храна“ во метро

Виенските градски власти најавија воведување забрана за тн. „смрдлива храна“ во композициите на подземната желеница во главниот град на Австрија.

ВИДЕО: Комичарот Ноа и францускиот амбасадор во САД спорат дали „Африка го освои првенството“

Францускиот амбасадор во САД Жерар Аро го критикуваше водителот на комичното „Дејли Шоу“ Тревор Ноа, за неговата шега дека „Африка

Потписите ги откриваат тајните на Меган Маркл, Трамп, Закерберг…

Графолозите тврдат дека нашиот ракопис открива многу за нас и говори за нашиот нарав, навики и карактер. Поттикнати од автограмот

Рускиот царски крстосувач „Дмитриј Донски“ пронајден со товар злато вреден над 110 милијарди евра

Руски воен крстосувач што потонал пред 113 години додека носел злато кое денес вреди околу 110 милијарди евра е пронајден

Федерер си го бара личното лого од „Најк“

Швајцарскиот тенисер Роже Федерер неодамна потпиша договор со јапонскиот производител на спортска опрема „Уникло“, но неговото лично лого РФ остана

Роналдо остави бакшиш од 20.000 евра во грчки хотел

Фудбалската ѕвезда Кристијано Роналдо минатата седмица ја помина во луксузното грчко одморалиште Коста Наварино, а при заминувањето остави великодушен бакшиш

Прочитај повеќе
show all Шоу-биз

Шоу-биз

Сигурно не би погодиле од прва: Погледнете колку години има Северина (ФОТО)

Северина покрај тоа што важи за една од најголемите ѕвезди, таа дефинитивно е и една од најубавите жени. Тоа досега се покажало во многу наврати. Доволно е само да го

Read More

Нема да ви се верува: Погледнете од што е зависна Марија Шерифовиќ (ФОТО)

Некој сака да купува чанти, некои облека, а Марија Шерифовиќ има болест која се вика „зависник од купување патики“. Марија

Новиот хит на Брена: Спотот е снимен на три континенти (ВИДЕО)

Најголемата музичка ѕвезда на просторот на поранешна Југославија, Лепа Брена, денеска во 12 часот премиерно го претстави својот најнов спот

Погледнете како изгледаат по 22 години: Се сеќавате на Андреј и неговата „ТНТ“ ? (ФОТО/ВИДЕО)

Познатиот пејач Андреј Георгиевски од дуото „ДНК“ на својот профил на Фејсбук објави фотографија на која позира во друштво на

Запален џипот на Арменд Рамадани: Стилистот прашува што е следно? (ФОТОГРАФИИ)

Утрово беше запален џипот на познатиот фризер и стилист Арменд Рамадани и тоа пред неговиот дом во „Скопје – Север“

Прочитај повеќе
show all Рецепти

Рецепти

Рецепт: Кифлички со јајца и јогурт

Состојки 1,5 кгр брашно 2 пресни квасеци (2х40гр) 4 јајца 500 мл млеко 1 чаша (200 мл) јогурт 200мл масло 2 лажички сол 1/2 лажиче шеќер 250 гр маргарин 100гр

Read More

Рецепт: Печени пилешки прсти (хроно)

Состојки 500 гр. пилешки стек Смеса за валкање 100 гр. сусам 1 лажица куркума во прав 1 лажица кари во

Рецепт: Триаголници со фил од урда и сув спанаќ

Состојки 500 гр кори За премачкување на корите 220 мл млеко 1 сув квасец 5 лажици брашно 200 мл масло

Рецепт: Солено пециво со штавеј (пајажина тесто)

Состојки Тесто 300 мл млеко 1 свеж квасец 1 лажица шеќер 1 јајце 100 мл масло 650-700 гр брашно 1

Рецепт: Лесен крем колач со арома на кафе

Состојки Кекс 4 јајца 5 лажици шеќер 1 ванила 1 пециво 9 лажици брашно 1 лажица какао 1 лажица кафе

Прочитај повеќе

Дали сте за турско кафе или за еспресо?

Ви пренесуваме дел од колумната на Ерол Ризаов за „Независен“: Ајде заеднички да составиме неколку референдумски прашања кои заслужуваат одговор. На пример: дали сте за членство во ЕУ со уставното

Read More

Состанокот во Клубот е рм со ушите на Македонија

Собирот во Клубот на пратениците е полуилегална формација. Во пристојна и минимално строга држава, тоа и такво состаничење, не би

Времето може да почека

Изгледа апсурдно ВМРО-ДПМНЕ да не се изјаснува за одржување референдум за името, но и апсурдите се дел од политиката. А

Дојрански договор

Ај па да не одиме на референдум! И наместо да се занимаваме со договорот со Грција и влезот во ЕУ

Вонредната состојба е мртва, да живее Ердоган-состојбата!

Вонредната состојба во Турција беше продолжувана седум пати, по две години, сега конечно е укината. Но, со планираниот антитерористички закон,

Падна првото признание

Ви пренесуваме дел од колумната на Катерина Блажевска за Призма: Отсуството на храброст да се формулира барем една сопствена идеја,

Мицкоски и Каракамишева недоволно посветени бранители… на Амнестијата

Ви пренесуваме дел од колумната на Џабир Дерала за Цивил Медиа: Мицкоски и армијата тролови на ВМРО-ДПМНЕ ѝ се „пожалија“

Сега е моментот

Ви пренесуваме дел од колумната на Мирјана Најчевска за Цивил Медиа: Над 320 грчки интелектуалци го поддржуваат Договорот од Преспа

Јавачите на апокалипсата над Македонија

Ви пренесуваме дел од колумната на Ерол Ризаов за „Независен“: Воопшто не беше тешко да се претпостави дека Македонија ќе

Против договорите со Бугарија и Грција – договор против државата

На договорите со Бугарија и Грција им претходеше договор против државата, што се спроведуваше единаесет години. Имено последиците од него

Прочитај повеќе
show all Култура

Култура

„Фолклорен мост“ по 12. пат во Струга

Со свечено дефиле низ струшките улици и настап на платото пред Центарот за култура „Браќа Миладиновци“ во Струга вечер ќе се одржи меѓународниот фестивал „Фолклорен мост“. Учесниците, преку песни и Read More

Свечено отворено традиционалното, годинава седмо по ред, Културно-забавното лето „На зајдисонце –Трпејца 2018”

Овации за акордите на дуото ДИС – Денис Мурат и Стефани Стефановска и палетата на експресивноста и силниот естетски и

Изведбата на „Мизантроп“ – маестрална, амбиентот – „мизантропски“ мизерен

Приказната на јунакот Алкест, во едно опкружение и вриеж на лицемери, може да заврши, само како што заврши: „Јас ќе

Солистички концерт на рускиот пијанист Вадим Колоденко вечерва на „Охридско лето“

По синоќешниот настап заедно со виолинистката Алена Баева во рамки на „Охридско лето“, пијанистот Вадим Колоденко вечер ќе има солистички

(ВИДЕО) Кит направен од пластичен отпад

Огромен кит направен од пластиечн отпад собиран чеири месеци е поставен на уметничкото триенале во Бриж за да потсетува на

Прочитај повеќе

(ВИДЕО) Директорот на Фонд за иновации, Деспотовски: Сопственичката структура не игра улога при распределбата на државните пари

Не инвестиравме во новинари и уредници туку во печатница која работи комерцијално. А сопственичката структура на компаниите не е критериум за одлучување при распределбата на  државните пари. Ова во интервју

Read More

Фич го потврди рејтингот на Македонија – ББ со позитивен изглед

Меѓународната агенција за кредитен рејтинг Агенцијата „Фич” го потврди рејтинг на Македонија ББ, со позитивен изглед. На потврдата на рејтингот

Нови 20 милиони денари за агро-секторот преку Програмата за рурален развој на земјоделството

Од денеска до 21 август земјоделците ќе може да аплицираат за добивање на финансиска поддршка од Програмата за рурален развој

ЕК: Косовските царини имаат негативен ефект врз регионалната трговија

Европската Комисија бара итни појаснувања од косовската Влада за воведувањето царини врз овошјето и зеленчукот, јави дописничката на МИА од

Влада на РМ: Мерките даваат резултати, мајската плата поголема за 7,1 отсто од лани истиот месец

Растот на платите е, и останува, приоритет на Владата на Република Македонија. Просечната нето плата во месец мај порасна за
Прочитај повеќе
show all Спорт

Спорт

Баерн Минхен го совлада ПСЖ, Нико Ковач дебитираше со триумф

Баерн Минхен го совлада ПСЖ со 3:1 на Интернационалниот куп на шампионите во Клагенфурт. Двата тима настапија со комбиниран состав, а ПСЖ поведе со голот на Тимоти Веа во 31-та

Read More

Македонија претрпе тежок пораз од Унгарија на Европското првенство во Софија

Младинската кошаркарска репрезентација на Македонија претпре тежок пораз од Унгарија на Европското првенство (ЕП), дивизија Б, во Софија. Македонските кошаркари

Роналдо плати казна од 13,5 милиони евра за затајување на данок во Шпанија

Фудбалерот Кристијано Роналдо ја плати казната од 13,5 милиони евра, која во Шпанија му беше изречена поради затајување на данок.

Пол-позиција за Фетел во Германија

Возачот на Ферари, Себастијан Фетел, беше најбрз на денешните квалификации за Големата награда на Германија. Фетел постави рекорд на патеката

Паоло Скарони именуван за нов претседател на Милан

Aмериканскиот инвестициски фонд „Елиот менаџмент“, кој неодамна ја презеде контролата над италијанскиот фудбалски клуб Милан, го отстрани од функцијата кинескиот

Прочитај повеќе
show all Видео

Видео

Астронаут од Меѓународната вселенска станица настапи на концерт на Крафтверк (видео)

Германскиот астронаут Александер Герст синоќа „упадна“ на концертот на Крафтверк со настап, кој го имаше на Меѓународната вселенска станица (МСС). Европската вселенска агенција (ЕСА) денеска на интернет постави видео снимка

Read More

Гола провокација: Кој со кого би се сончал топлес од естрадата? (ВИДЕО)

Плажа, сонце и море се трите причини поради кои девојките во сред лето може да ги видиме со помалку облека

ХИТ: Сергеј Варошлија искрши јајце од глава кога го виде стајлингот на Зорка (ВИДЕО)

Познатиот стилист Сергеј Варошлија по кој знае кој пат брилијираше во неговата рубрика за мода во „Студио 1“ на „1ТВ“.

ВИДЕО: Комичарот Ноа и францускиот амбасадор во САД спорат дали „Африка го освои првенството“

Францускиот амбасадор во САД Жерар Аро го критикуваше водителот на комичното „Дејли Шоу“ Тревор Ноа, за неговата шега дека „Африка

ВИДЕО: Јункер и Могерини жртви на руски шегаџии

Претседателот на Европската комисија Жан Клод Јункер и шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини биле измамени од двајца руски шегаџии,

ФИБА суспендираше 13 играчи, тренери и судии поради тепачка (видео)

Меѓународната кошаркарска федерација (ФИБА) суспендираше 13 играчи, тренери и цел тим судии поради инцидентите на натпреварот од квалификациите за Светското

ВИДЕО: Дали ја слушнавте новата песна на момците од „Хепи енд“?

Почетокот на летото го стартуваа со вистински летен хит, кој полека, но сигурно, одлично е прифатен од страна на публиката.

ВИДЕО: Трамп и опасноста од „агресивните Црногорци“

Нов бисер на американскиот претседател Доналд Трамп по завршувањето на самитот на НАТО и враќањето од средбата со рускиот претседател

Погледнете за која песна Северина жали што ја отпеала (ВИДЕО)

Северина Којиќ во текот на нејзината кариера имала многу хитови, а еден од нив е и песната насловена „Силикони“ песната

ВИДЕО: Погледнете го новиот спот на Петар Маркоски за песната „UNA SIGNORA“

„Уна Сигнора“ e најновата песна на младиот и талентиран пејач Петар Маркоски, кого јавноста го запозна уште пред неколку години

Двегодишно девојче од Бостон првпат излегува од болница (видео)

Двегодишната Меј Козлов-Вогел сиот свој досегашен живот го минала во Детската болница во Бостон, САД, поради ретка болест на белите

ВИДЕО: Белата куќа остана без струја за време на обраќање на Трамп, тој се пошегува дека разузнавачките служби ја исклучиле

Американскиот претседател Доналд Трамп вчера имаше средба со група конгресмени во Белата куќа во врска со неговите разговор со Владимир

Прочитај повеќе